VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: uštknutí hadem

26.5.2021   

První pomoc

V našich podmínkách se setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a tím je zmije obecná. Nejčastěji jí můžeme spatřit v období dubna až října. Zmije je velmi plachá a na zvíře zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud je vylekána.

Roční období a lokalizace uštknutí zmijí

Zmijí uštknutí může být pro zvíře i život ohrožující. Záleží ale na mnoha faktorech, jedním z nich je i období, protože uštknutí na jaře představuje mnohem vyšší riziko než na podzim. Na jaře mají zmije v jedových váčcích větší zásobu jedu, který je velmi toxický. Nahromadil se ve váčcích během zimy, kdy zmije nelovila. V průběhu léta díky lovu zmije jed postupně ztrácí. Dalším faktorem je lokalizace uštknutí, větší nebezpečí nastává u kousnutí do hlavy, krku a hrudníku proto, že se jed dostane velmi rychle do celého těla.

  • Účinky jedu spočívají především v narušení funkce a celistvosti cévních stěn s následným vyplavováním iontů, proteinů a krevních elementů mimo krevní řečiště do těla.
  • Může docházet i k tzv. suchému uštknutí, kdy je zmije například krátce po lovu a tudíž při kousnutí jed vůbec do těla zvířete neuvolní.
  • Ohrožené skupiny zvířat jsou zejména malá plemena psů, kočky, štěňata, dále pak stará nebo nemocná zvířata.

Jak poznám, že zvíře uštknul had

Mezi první příznaky uštknutí patří úlek a zakňučení kousnutého zvířete, dále můžete nalézt rány po ušknutí a reakci měkkých tkání na tuto situaci. Příznaky v místě uštknutí jsou otok, bolestivost a zarudnutí až krevní výron. Zvíře bude mít potřebu si místo olizovat, pokud na něj dosáhne. U rizikových skupin zvířat nebo při ušknutí do hlavy, krku nebo hrudníku se může vysknytnout dušnost, zvracení, svalová slabost, omdlévání, svalové křeče a selhání krevního oběhu, u koček pak navíc zvýšené slinění a svědivost těla.

Ve většině případů dochází po ušknutí zmijí pouze k lokálním příznakům, návštěvu veterinárního lékaře ale nepodceňujte.

První pomoc při uštknutí hadem

Zachovejte klid a zvíře zbytečně nestresujte. Jed z rány nevysávejte, nevyvolávejte zvracení ani nepodávejte mléko a nezaškrcujte končetinu – jsou to pouze pověry, které vás akorát zdrží od transportu zvířete k odborné pomoci. Zvířeti sundejte obojek pro případ otoku hlavy. Pokousanou končetinu zafixujte, aby s ní zvíře nemohlo hýbat, pokud máte možnost, můžete přiložit chladivý obklad a okamžitě zvíře transportujte k veterinárnímu lékaři. Zvíře z místa ušknutí odneste, pokud ho unesete, aby zvýšená zatěž nerozproudila krev a tím neurychlila šíření jedu.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 87% (hlasů: 44)

Témata

Autor článku

26.5.2021

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Kočičí astma má podobné příznaky jako u člověka. Jak můžete kočce pomoci?

Kočičí astma neboli felinní alergická bronchitida je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. Z důvodu odlišné anatomické struktury průdušek se onemocnění vyskytuje pouze u koček, nikoliv u psů. Nejčastěji postihuje jedince ve věku okolo 5–6 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Mezi nejčastější plemena trpící astmatem patří domácí krátkosrstá kočka a siamská kočka.

Odborník

Kastrace feny: názor veterináře

Kastrace je velmi diskutované chovatelské téma už několik let. V článku se dočtete o nejčastějších důvodech kastrace, postupu při operačním zákroku, rekonvalescenci feny i možných komplikacích.

Očkování a odčervování šťeňat. Kdy začít?

Jestliže se chystáte pořídit si pejska, jednou ze základních věcí, kterou s ním absolvujete, je očkování u veterináře. Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve vakcinaci vašeho čtyřnohého přítele.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?