VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky

27.12.2017   

Existují psi a kočky pohodáři a ti, kteří se lekají kdejakého šustnutí, stresují je cesty dopravními prostředky, na výletech zvrací, a že byste je nechali doma o samotě, si můžete nechat tak akorát zdát. Veškerý diskomfort, který vaše zvířátko prožívá a na který špatně reaguje, je pro něj stres. A koneckonců je to stres i pro vás jako pro majitele.

Co je to stres a proč vzniká

Stres je obranná reakce organismu na nenadálou situaci, se kterou se snaží vyrovnat. Je to reakce na přetížení. Toto přetížení může být psychického a emocionálního charakteru – například necháte pejska doma, on se s odloučením špatně vyrovnává, a proto vyje. Fyzikálního charakteru – psa vystavujete příliš vysoké fyzické zátěži, neposkytujete mu vhodné podmínky pro spokojený život. Sociálního charakteru – pes se nesnese s jinými psy, s dětmi, stresuje ho jejich hluk. Traumatické stresory – špatná zkušenost z dětství, přecitlivělost na hluky, bytí o samotě, zvýšení hlasu.  

Na povahu pejska, stejně jako na povahu člověka, má výrazný vliv dětství, výchova a také celkové prostředí. To, co se nám může zdát jako malý problém, může být pro psa opravdový stres, zvlášť, pokud jste si ho vzali třeba z útulku a neznáte dopodrobna jeho minulost – pravdou je, že většina nalezenců a pejsků v útulcích za sebou má celou řadu špatných zkušeností, které je ovlivňují po zbytek života.  

Existuje celá řada stresových faktorů, takzvaných stresorů, proti kterým úspěšně bojujete trpělivostí, úplatky, nebo vyhýbáním se. Občas ale psa musíte převést na veterinu, vzít ho autem s sebou na výlet nebo na dovolenou, protože je to stále lepší varianta, než ho nechat v psím hotelu nebo na hlídání u sousedky.  

Co může psa a kočku stresovat

  • Samota – vystresovaní psi, kteří nedokáží být o samotě zpravidla ničí vybavení bytu, pomočují se nebo vyjí na celý dům. U většiny z nich toto chování odezní postupem času, ze štěněte se stane dospělý pes a zvykne si.
  • Návštěva veterináře – strach z toho „Co mě zase čeká?“
  • Hlasité zvuky – křik dětí, hádky, bouřky nebo jiné zvuky zvenčí mohou psa krátkodobě i dlouhodobě stresovat.
  • Stěhování – stěhování je stresující pro všechny zúčastněné, počítejte tedy s tím, že i pejsek se bude muset se změnou prostředí vyrovnat a nemusí to být zrovna jednoduché.
  • Cestování – pokud se pejsek střese, zvrací, kňučí a trpí úzkostmi pokaždé, když jedete autem, převážíte ho v dopravních prostředcích, pak je potřeba tento stav řešit.  

Jak zvířeti se stresem pomoci

Reakce a projevy zvířete v nenadálých životních situacích můžete ovlivnit výchovou a adekvátním zacházením. Řešit stresu lze několika způsoby:

  • Klidný a trpělivý přístup – je to základ, křikem ani fyzickými tresty nikdy ničeho dobrého nedosáhnete.
  • Zvířecí psycholog – podobně jako u lidí, i psovi může být poskytnuta psychologická pomoc.
  • Přírodní veterinární přípravky, běžně dostupné, bez sedativních účinků. Mohou být s dlouhodobým nebo krátkodobým efektem, dle toho, co potřebujete řešit.  

Vychovat sebevědomé a zdravé zvíře je především o klidném a vytrvalém přístupu, s ohledem na jeho minulost (pokud ho nemáte od malička). Pokud si však nevíte rady, řešte problém aktivně a včas.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 8)

Témata

Autor článku

27.12.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Chovatel

Suchozemská želva: 2 rady, jak zkrátit zobák a drápky

Pokud želvičku chováme převážně v teráriu na měkkém povrchu a krmíme měkkou stravou, může časem dojít k přerůstání horní části zobáku a prodlužování drápků. Ve volné přírodě se želva totiž pohybuje na rozmanitém povrchu a hrubé a tvrdé časti jako jsou kameny, písek, štěrk a skály jí pomáhají zobák a drápky obrušovat.

Odborník

Chová se váš pejsek podivně? Pak možná trpí úzkostmi a potřebuje pomoct

Pokud jste někdy sami zažili úzkostný stav, víte, že kombinace nervozity a stresu může být nezvladatelná, až ochromující. Úzkost se bohužel netýká jen lidí, ale i mazlíčků, a stejně jako u lidí také u psů dosahuje různých úrovní a různě se projevuje. Proto často přichází na pomoc veterinář nebo jiný odborník na chování psů.

Zajímavosti: srdeční záležitosti zvířat

Různé živočišné druhy mají různá srdce, různě velká a různě rychlá. Vybrali jsme pro vás několik zvířat napříč živočišnou říší, jejichž srdce a srdeční tep vám nadzvednou obočí. Jedna zajímavost se týká také člověka.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?