VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Čím krmit chameleona? Základem je hmyzí menu

30.10.2016   

Chovatel

Výživa zvířete je základ u všech živočišných druhů. Také chameleon by měl dostávat pestrou stravu, hlavně živý hmyz.

Co dělat a nědělat

Především chci říct, že chameleon je hmyzožravec a nějaké to ovoce mu dáváme opravdu jen výjimečně! Není možné mu podávat kuřecí ani jiné maso, jak se mě často budoucí chovatelé ptají. A hmyz musí být vždy živý, nikoli sušený.  

Jak uchováváme hmyz

Hmyz je nutné uchovávat tak, aby se nezapařil, to znamená ve vzdušném prostředí. Vhodné jsou kýble s víkem. Já doporučuju hustě víko propíchat, aby měl hmyz dostatek vzduchu.

  1. Na dno kýble dáme jednu nebo dvě krabičky od vajec, aby se hmyz mohl schovávat.
  2. Hmyz krmíme ovocem a zeleninou. Každý den dáváme novou dávku a starou vždy vyhazujeme, aby nám nezačala hnít. Je potřeba uvědomit si, že co cvrčci sežerou, případně o co se otřou, to pak sežere i chameleon, takže čistota a čerstvost travy jsou velmi důležité.

Krmení mláďat

Mláďata po vylíhnutí krmím takzvanými mikrocvrčky. To jsou cvrčci o velikosti přibližně 2 milimetrů. Mláďata krmím třikrát denně, musí mít stálý a pravidelný přísun potravy. Zároveň i třikrát denně rosím, aby měla dostatek vody.

Do pěti měsíců věku obaluji potravu jedenkrát týdně ve vitamínech a jedenkrát týdně ve vápníku. Četla jsem, že se má obalovat každé krmení každý den a ze začátku jsem to také dělala, ale stalo se mi pak, že jsem tímto přístupem zvířata převitamínovala. Po poradě s veterinářem a několika chovateli jsem ale začala dávat vitamíny jen jedenkrát týdně, a stačí to. Žádné nedostatky vápníku, křivé nohy a podobně. A to některé z nich mám už vice jak čtyři roky.

Krmení dospělého jedince

Jakmile jsou chameleoni dospělí, krmím je pouze jednou denně, pravidelně jim jedenkrát týdně dopřávám půst, vápník jednou za 14 dnů a vitamíny jednou za měsíc. V letních měsících je fajn chameleony krmit volně nachytaným hmyzem na louce.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 87% (hlasů: 87)

Témata

Autor článku

30.10.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Lymeská borelióza u psů: pozor na kulhání, problémy s klouby a ledvinami

Lymeská nemoc je jedním z nejčastějších onemocnění přenosných klíšťaty. Symptomy se ale projevují jen u 5–10 % postižených psů. Nemoc ale napadá také kočky a hospodářská zvířata. Pokud se infekce rozvine v onemocnění, je nejčastějším příznakem kulhání a špatná chůze, způsobena zánětem kloubů. U psů se také může objevit ztráta chuti k jídlu a deprese. Vážnější komplikace mohou zahrnovat poškození ledvin a ojediněle onemocnění srdce nebo nervové soustavy.

Zajímavosti ze světa zvířat. Víte, že...

Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?