VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Deník suchozemské želvy Joyho: podrobnější pohled to terária

3.10.2016   

Chovatel

V minulém článku jsme se zaměřili na základní vybavení terária suchozemské želvy, dneska si řekneme více podrobností o dalším vybavení.

Misky na vodu a jídlo jsou základ

Mezi nejdůležitější vybavení patří bez pochyby miska s vodou. Měla by být dobře přístupná, dostatečně hluboká a umístěná dál od zdroje tepla. Příliš nízká miska může želvě ztížit přístup a možnost napít se, málo do ní zaboří hlavu. Naopak hlubší miska umožní želvě hlavu zabořit a pořádně se napít, zároveň se může namočit, kdykoliv bude potřebovat.

Pokud si pořídíte malou želvičku, je dobré do misky vložit jeden až dva kamínky, aby měl váš nový kamarád možnost se o něco opřít a nepadl do "hluboké vody" a neutopil se. Pro lepší přístup bych určitě volila misky s nerovným povrchem (napodobeniny kamenů), hladké keramické misky jsou pro želvu opět nevhodné, špatně se jí po nich leze, želvě to pod drápky klouže a hůř se jí dostává ven i dovnitř misky.

Další miska by měla být na žrádlo, zde postačí nízká či obyčejná, kterou lze zapustit do substrátu třeba mezi kamínky, a želva tak má možnost kdykoliv během dne se jít podívat, co tam má dobrého k jídlu.

Květiny a rostliny ano, pozor ale na jedovatost

Mezi sice hezké, ale zároveň nebezpečné vybavení patří kytky. Želva je velmi zvídavá a vše, co má v teráriu, musí prozkoumat. Pokud se rozhodnete, pořídit do terária živé rostliny, předem si ujistěte, že nejsou jedovaté, jako například tis nebo diefenbachie. Nejvhodnější jsou takové, které želva normálně žere, třeba netřesk a jitrocel. Mezi kamínky se dá vytvořit malá zahrádka a tam nasázet druhy poživatelných kytiček. Počítejte ale s tím, že do začátku je budete mít podryté a přesázené podle toho, jak se želva rozhodne během prolézání.

Dalším, a asi nejvhodnějším řešením, je zasázení kytek do 3D pískového pozadí v teráriu. Pokud budete mít štěrbiny na kytky dostatečně vysoko mimo dosah želvy, můžete zvolit prakticky jakýkoliv druh kytky, musí být samozřejmě jedlé. Použít se dají u umělé kytky, můžete je naaranžovat po stěnách terária.

Domečky a úkryty

A co by to bylo za bydlení bez domečku. I ta naše želva potřebuje nějaký úkryt, kam by se schovala a kde by nocovala. Můžete si koupit nebo vyrobit nejrůznější druhy příbytků. Ať už si zvolíte hranatý domeček z kůry a dřeva, půlkruh z dřívek, či koupený domek, měl by být dostatečně vysoký, aby se želva dostala bez problému dovnitř a nevylezla na něj. Hrozí totiž, že by z něj mohla spadnout a zůstat ležet na zádech, což je nebezpečné, pokud se neumí překulit zpět.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, mějte na paměti, že všechny misky a kytky představují pro želvu jisté riziko, a proto je umístěte dál od zdroje tepla. Může se stát, že při prozkoumávání kytky, na kterou želva poleze, spadne a překulí se na záda, a pokud bude blízko výhřevného světla, mohla by se přehřát a umřít.

Vybavení vybírejte tedy s ohledem na želvičku, přeci jen to bude ona, kdo bude v teráriu bydlet, tak ať se jí tam líbí.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 71% (hlasů: 18)

Témata

Autor článku

3.10.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Chovatel

Morčata: nádory a onemocnění kůže a podkoží

Také morčatům může onemocnět kůže. Poslední dobou tyto případy přibývají a chovatelé se pochopitelně snaží léčit zvířátko zavčasu. V tomto článku se zaměříme na onemocnění kůže a podkoží u morčat, protože ve veterinární praxi nabývají na významu.

Odborník

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?