CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Úhyn ryb v zahradním jezírku

Otázka 17.12.2017     Ryby

Dobrý den, chovám v zahradním jezírku (především kaprovité) ryby. Po posledním vyčištění a výměně vody v jezírku se během cca dvou týdnů na kaprech a karasech objevil bílý povlak (viz fotografie) a ryby začaly hynout. Štika a plotice, zdá se, chorobou zasaženy nejsou. Můžete prosím poradit? Děkuji předem.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Chov ryb v zahradních jezírcích je velice komplikovaná záležitost, zvlášť jde-li o vícedruhovou obsádku. Kapr na obrázku má výrazně zahleněný povrch těla, což je reakce na problém v prostředí nebo kožní infekci. Situace vyžaduje návštěvu veterináře - specialisty na místě, kdy bude posouzeno celé prostředí a podmínky chovu a odebrány vzorky k vyšetření z ryb živých případně čerstvě uhynulých. Na základě celkového vyšetření jsou potom doporučeny kroky k nápravě stavu a případná léčba ryb. Popisované příznaky jsou nespecifické, příčin může být víc. Pro příklad uvádím např.problémy s prokysličením a pH vody, teplotou vody, průtokem/měněním vody, přeskladnění (moc ryb v příliš malém prostoru), překrmování (kaprovité ryby mají v zimě období klidu), nevhodné krmení, otrava, infekční onemocnění, zejména napadení kožními parazity a plísněmi a další. Jistě chápete, že toto vše se na dálku posoudit nedá. Doporučil bych minimálně vyšetření na kožní parazity. To Vám dokáže zprostředkovat každý veterinář, tedy i nespecializovaný na ryby. S pozdravem Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak správně čistit vodu v akváriu

Pravidelná výměna vody je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého prostředí v akváriu. Pro nádrže s živými rostlinami je nejlepší, měnit vodu každý týden, abychom doplnili hladinu stopových prvků. V neosázeném akváriu bychom měli každý týden zkontrolovat vlastnosti vody příslušnými postupy a podle toho se rozhodnout, zda je potřeba vodu vyměnit, nebo ne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?