CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

10 tipů, jak mít pod kontrolou řasy v akváriu

31.8.2016    31 316 přečtení    33 hodnocení     5 komentáře

Mít řasy v akváriu nutně neznamená, že je s vaším malým ekosystémem něco špatně. Výskyt řas je do určité míry přirozený jev, nesmí však přesáhnout únosnou mez. Poradíme vím, co máte dělat, aby řasy neovládly vaše akvárium.

1. Krmte své ryby přiměřeně

Jedním z nejradostnějších zážitků pro začínající akvaristy je pozorovat náhlé hemžení v akváriu, když na hladinu dopadne první kousek potravy. Někdy jsme v pokušení zopakovat si toto malé představení 2–3krát denně, což je v pořádku, pokud ryby zkonzumují veškerou nabídnutou potravu do několika minut. Problém nastává ve chvíli, kdy je potravy příliš a ryby překrmíte. Nesnědená potrava je nejčastějším zdrojem amoniaku, fosforečnanů a dusičnanů, kterými se řasy živí. Řasy zbožňují nezkonzumovaní jídlo i výměšky ryb. Zkušení akvaristé, kteří se naučili odolávat nutkání krmit příliš často nebo příliš velké množství potravy, zjistili, že se jim daří mnohem lépe udržet nežádoucí zeleň v akváriu v šachu.

2. Rybám pravidelně sviťte

Pokud zapnete světlo v akváriu hned ráno po probuzení, a vypnete ho až před tím, než jdete spát, rozšířený světelný cyklus může zvýšit růst řas. Pořiďte si proto k osvětlení akvária časový spínač a dodržujte frekvenci tak, aby odpovídala střídání dne a noci. Udržujte délku osvětlení v rozmezí 10–14 hodin denně v případě osázených akvárií a 6–10 hodin pro okrasné sestavy. Nezapomeňte také alespoň jednou ročně vyměnit žárovku. Akvarijní žárovky ztrácejí časem své spektrum světla a intenzitu; takto zesláblé světlo může také podpořit růst řas.

3. Částečně vyměňujte vodu

Ve volné přírodě se déšť a vodní proudy spolehlivě postarají o zředění vody a vyplavení dusičnanů (hnojivo pro řasy) dříve, než jejich koncentrace překročí únosnou mez. Uzavřený ekosystém ve vašem akváriu však vyžaduje pravidelnou výměnu vody, abyste odstranili přebytečné živiny. Ideální je vyměnit 10 procent objemu každý týden, pokud ale není vaše akvárium příliš obydleno, stačí vyměnit 30 procent vody jednou za měsíc. Při té příležitosti můžete odstranit všechen kal a mrtvou rostlinnou hmotu ve štěrkovém dně akvária.

4. Testujte vodu z vodovodu

Předtím, než začnete vyměňovat vodu v akváriu, zjistěte, zda vaše vodovodní voda neobsahuje prvky, které řasy povzbuzují v růstu. Pokud testy vykazují významné hladiny fosforečnanu, dusičnanů nebo jiných látek, které podporují růst řas, bude váš boj proti nim marný, dokud nesnížíte koncentraci těchto látek. K tomu jsou určené speciální roztoky a filtry.

5. Udržujte filtr vždy v dobré kondici

Správný výběr filtračního média může způsobit ohromný rozdíl v koncentraci fosforečnanů. Polyfunkční filtry odstraní fosforečnany a těžké kovy a upozorní vás změnou barvy na změny v koncentraci. Na trhu jsou k dostání také uhlíkové filtry. Uhlík udržuje vodu křišťálově čistou a odstraňuje rozpuštěné organické látky. Filtrační média, ať už mechanická, nebo chemická, je třeba jednou za měsíc vyměnit, protože se vyčerpají, nebo naopak nasytí a mohou pak zadržené škodliviny vypouštět zpět do akvária.

6. Vyberte si své zbraně

Řasy na skle nebo plastu nemají šanci proti ověřeným škrabkám. Jakou používáte vy?

7. Rostliny jako konkurence

Čím více máte rostlin v akváriu, tím menší je šance, že v něm převládnou řasy. Rostliny jsou pro řasy přímými konkurenty, pokud jde o světlo i živiny, a když jim poskytnete ty správné podmínky pro růst, většinou nad řasami zvítězí.

8. Pořiďte si sumce

Zařaďte si do svého seznamu akvarijních ryb sumce a on se postará o vyčištění akvária. Zatímco krunýřovec guyanský dorůstá poměrně velkých rozměrů a do malých akvárií se nehodí, jeho menší kolega z čeledi Otocinclus má už ten správný rozměr. Tento vytrvalý pracovník neustále vyhledává rostliny nebo struktury s nádechem řasy. Další malý sumec je pancéřníček, hlídkující ve spodní části akvária. Nasává přebytečné krmivo a zbytky listů dříve, než začnou uhnívat, a ve vodě vznikne nebezpečný amoniak a dusitany.

9. Poznejte svého nepřítele

Zelený koberec řas, který pokrývá sklo a struktury v akváriu, je relativně nejjednodušší vyčistit, protože proti němu máme skvělé zbraně - škrabky, sumce a bezobratlé živočichy.

Zelené vlásky řas jsou už tvrdší oříšek, a dokonce i sumci se jim mohou vyhýbat. Zkuste namotat vlásky jako špagety na vidličku a vytrhnout. Opět platí, že nejlepší obrana je, mít kvalitní vodu, abyste si později nemuseli na boj s řasami vyhrnovat rukávy.

Plnovous z řas je noční můra pro všechny akvaristy. Pokud řasa už do této míry ovládla vaše akvárium, bude nejlepší prořezat napadané listy, odstranit všechen nános a částečně vyměnit vodu.

10. Jisté množství řas v akváriu je v pořádku

Udělejte si chvilku, sedněte si a prohlédněte si své osázené akvárium. Vypadá přirozeně? Jsou naplavené dřevo či kameny pokryty lehkou zelenou vrstvou, díky které splynou s okolní vegetací? Pokud řasa nepokrývá sklo nebo nedusí listy vodních rostlin, není důvod k panice. Řasy mohou působit nevzhledně, ale ve skutečnosti spotřebovávají přebytek živin a poskytují kyslík. V boji proti řasám neexistuje vítěz. Základem úspěchu je najít přirozenou rovnováhu v uzavřeném ekosystému akvária.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 86% (hlasů: 33)

Témata

Autor článku

Zdroje

peteducation.com/article.cfm?c=16+2154&aid=3416

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Richard

29.7.2019 13:51

S tou výměnou vody je to příliš zjednodušené a pro některé případy zcela špatně. Nejdřív ten kal - to je potrava ryb, které prošla přirozeným bakteriálním procesem, který ho přeměnil na přirozenou výživu rostlin. V nepřirozeném prostředí akvária je dobré jeho množství pravidelně omezit, ale když ho dáte pryč všechen, tak nebude nic, co by vytvářelo ony živiny a nic co by recyklovalo potravu ryb. Živiny lze dodat, ale nádrž bude plná čpavku! Honzův návrh o výměně 1/3 vody zní extrémně, ale v přerybněných, malých akvárkách (do 100 l) s vnitřním filtrem je humánní to považovat za spodní hranici. Vyměnit pouze 10% je reálné pro velkou nádrž s dobře fungujícím ekosystémem a to v rámci povrchového odkalení a hladinu NO3 (resp. KNO3) to ovlivní VELMI málo. Filtr - viz dřívější komentáře, plniva neměnit, oprat od odumřelých listů a regenerovat odkalovací vložku. Těžké kovy s řasami nesouvisejí - ty jsou po léčivech pro ryby. Co mi tu opravdu chybí (nebo v textu přehlížím) je rada o dodávání CO2. (Vložka aktivního uhlí ve filtru je něco jiného. - a to je ta věc, co se musí vyměnit :D ) U mě to fungovalo bezvadně - nechtěl jsem hned utrácet a tak jsem koupil jen měřák a CO2 vyráběl vlastnoručním kvasnicovým setem s filtrační láhví a upouštěcím ventilem. Není to úplně bez rizika a je dobré si o tom něco přečíst!! Čím přesně to proti řasám zabírá nevím, ale zbrzdění jejich růstu šlo v podstatě sledovat ze dne na den a jejich opětovný návrat po vyčerpání kvasnic také. Jeho přidávání roztokem vyzkoušené nemám. Až na tu výměnu vody je to pro začátečníky velmi dobrý článek.

Rosťa

5.1.2019 14:11

Musím dát za pravdu Honzovi. Výpary rozhodně škodlivé nejsou. Měla by to být pouze vlhkost, jako když dáte v zimě odpařovač na topení. Ale je fakt, že každý rybník voní jinak. Obzvláště, když se o něj majitel neumí starat. Doporučoval bych mu v první řadě, aby si koupil nějakou knížku o akvaristice a začal studovat. Jestli čistí filtry takhle často, tak tam nejsou žádné bakterie a filtr prakticky nefunguje. Je možné, že potom můžete cítit čpavek, protože ho nemá co odstranit.

Honza

27.2.2018 09:15

To Markéta: Výpary z akvária škodlivé nejsou. Naopak akvárium vzduch zvlhčuje, takže na respirační onemocnění by spíš mělo působit pozitivně. Ale ten kdo tam ty ryby drží by se měl nad sebou zamyslet, proč tam nutí žít ryby, když není schopný se o akvárium starat.

Honza

27.2.2018 09:12

Zdravím. Dobrý článek! Hlavně ta pasáž o rostlinách je klíčová. Akorát žárovky už se moc nepoužívají. Autor má asi na mysli zářivky. Dobré je zářivku několikrát do roka utřít od prachu. Každoroční výměna mi přijde nadsazená. Dokud vám (a hlavně vaším rostlinám) přijde intenzit osvitu dostačující je zbytečné něco měnit. Ale je fakt že tohle není radno podceňovat. Doporučuji výměny zhruba 1/3 vody za týden. 10% je na potlačení řasy málo. Ale i za běžného provozu je žádoucí vodu měnit a v patřičném množství. S trochou nadsázky si představte, že by vás zavřeli do pokoje bez záchodu a vyvětrali by vám tam jednou za měsíc. Mějte trochu soudnosti a neflákejte údržbu. :-) Vodovodní vodu má cenu testovat pouze jednou za čas. Vodovodní voda bývá pro použití nezávadná. Samozřejmě můžete mít tu smůlu na vodu s vysokým obsahem NO3 a velmi tvrdou vodu. V takovém případě doporučuji použít reverzní osmózu. Jinak to nemá cenu řešit. Rozhodně nedoporučuji úpravu vody "chemickou" cestou. Měnit filtrační média jednou za měsíc je šílené. To by jste tomu daly. Zhruba měsíc trvá, než se filtrační médium zaběhne a když si každý měsíc dáte pryč nitrifikační bakterie, tak si koledujete o průšvih. Do filtru nezasahujte příliš často. Nechte ho pracovat. Ale jednou za 3-4 měsíce je dobré zbavit média mechanických nečistot. Ale ve vodě odpouštěné z akvária. Nikdy proplachujeme média pod tekoucí vodou z kohoutku. Na druhou stranu údržbu filtru nepodceňujte. Spousta lidí tvrdí, že by se vnější filtry měly čistit méně často než vnitřní. To je omyl. To že bordel ve filtru nevidíme, neznamená, že tam není. Aktivní uhlí ve filtru běžně nepoužívejte. To je vhodné nasadit například při odstraňování léčiv z vody. Při běžném provozu akorát zabírá místo užitečnějším materiálům. Filtry "odstraňují" z vody hlavně amoniak a dusitany, které přeměňuje na dusičnany a ten odstraňují z vody výměny vody a hlavně živé rostliny. Ten zbytek už je jen pohádka jejich výrobců. Pamatujte, že filtr sám od sebe nic z akvária neodstraní. V boji s řasou buďte velmi trpělivý. To co zabírá v jednom akvárku v druhém nemusí. Řas jsou tisíce druhů a není lehké odhalit příčinu jejich vzniku, ale pokud tak neučiníte, tak budete neustále řešit pouze následky. Ať se vám v boji s řasou daří :-)

Markéta

7.2.2018 11:17

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jsou výpary z akvária škodlivé. Pracuji v prostorách, kde je velké akvárium s pangasi. Není vůbec čištěné, pouze jednou až dvakrát do měsíce umytý filtr a dopuštěná voda. Stále trpím kašlem a respiračním onemocněním. Jsem v prostoru 8 hod. denně. Děkuji za odpověď.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

5 nejčastějších psích nemocí. Znáte je?

Psi jsou našimi věrnými společníky a jsou závislí na naší dobré péči. Chcete-li pomoci svému psímu kamarádovi prožít zdravý život, měli byste znát některé z nejčastějších zdravotních problémů, kterým psi čelí, jejich příznaky, a vědět, co v případě nemoci pro něj můžete udělat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?