CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Zvláštní tvar hrudních končetin

Otázka 10.6.2019     Pes

Dobrý den, před měsícem jsme si pořídili kříženku údajně Německého ovčáka a Malamuta. Nyní je jí 5 měsíců a soukromá cvičitelka mne trochu vyděsila tvrzením, že se jí "kloubí" přední nohy. Chtěla bych se optat, zda navštívit veterináře a podstoupit rentgen, nebo zda je takové postavení hrudních končetin (konkrétně v zápěstí - zasílám i fotografii zcela natažené končetiny vleže) ještě v normě a nehrozí jí nějaké riziko. Cvičitelka nám vnucuje kloubní výživu (lidskou). Avšak nevím, nakolik věřit v anatomii člověku, který je schopen říci, že má fenka "Dost špatný přední kolena". Když někdo hledá koleno na hrudní končetině a začne mi vykládat něco o deformitách, moc tomu nevěřím, proto bych vás chtěla požádat o alespoň zběžný posudek. Pohyb má normální, nekulhá, běhá bez obtíží.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Děkujeme za Váš dotaz. Je na něm krásně vidět, jak určití lidé, kteří hodně pracují se psy, nabudou postupem času dojmu, že jsou současně i odborníky na všechno okolo, včetně zdravotní problematiky. Většinou jsou jejich "rady" neškodné, ale občas prosazují úplné nesmysly. Zajímavé je, že majitelé psů těmto cvičitelům nebo chovatelům často důvěřují víc než svému veterináři a naší prací je pak nejdříve vyvrátit jejich mylné teorie a pak teprve řešit vlastní problémy psa. Váš případ to rozhodně není, celé to "kloubení předních kolen" Vám bylo podezřelé hned. Ale k věci. Kolem půl roku věku dochází u dlouhonohých plemen jako jsou malamuti či něm. ovčáci k intenzivnímu růstu kostí do délky. Úměrně s nimi musí růst do délky svaly a šlachy a ne vždy je růst souměrný a koordinovaný. Vaši fenku by bylo lepší vidět ve stoje a v pohybu. Na fotce je naznačen tzv. prošlap, či měkké zápěstí (najdete i pod jinými termíny). Jde o to, že osa končetiny v zápěstním kloubu není rovná, ale dvakrát lomená. Většinou jde o růstovou poruchu, která se do dospělosti srovná. Sledujte, zda nemá fenka tendenci šlapat kromě tlapy i na záprstí, nebo zda se hrbol na konci předloktí nějak nápadně neposunuje dopředu či dovnitř (tady by pak přicházela v úvahu porucha synchronizace růstu kostí předloktí - angulární deformita). Zatím bych neplašil a až budete u veterináře na očkování nebo z jiného důvodu, nechte končetiny posoudit. Kloubní výživa a zvlášť lidská příliš nepomůže. Pro zdravý vývoj kostí a svalů je zásadní kvalitní výživa a přiměřený pohyb (ani se neválet na gauči, ani nepřetěžovat). Na preventivní podávání kloubních výživ štěňatům jsou různé názory, já je považuji za zbytečné. S pozdravem, Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Hobby

Máme doma štěně: 6 (zlo)zvyků, které by vás neměly překvapit

Přinesli jste si domů kuličku štěstí a najednou se vám honí hlavou milion otázek. Proč tolik spí? Proč při hlazení chňape po prstech? Co znamenají pravidelné závody po obýváku? A vyroste z toho někdy? Ačkoli vás chování vašeho štěňátka může vyvádět z míry, většina novopečených štěněčích rodičů zažívá to samé. Následující seznam vám možná některé záhady pomůže odkrýt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?