VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

vzteklina

Otázka 10.5.2022     Pes

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku, který se týká vztekliny. Máme v domě pejska/je to štěně/. Rodina, která psa vlastní je taková zvláštní. Pes mě očuchával a skočil na mě. Nějaký škrábanec ani pokousání jsem na noze nenašla. Jsem už seniorka, takže těžko před ním uteču. Kdysi mě pes pokousal, tak mám ze vztekliny panickou hrůzu. Dočetla jsem se, že do slin se virus dostává nejdříve 5 dní před propuknutím vztekliny. Mám tomu rozumět tak, že vyšetření se provádí 1.a 5. den/, takže pokud je pes stále zdravý, tak vzteklinu před 5 dny neměl? Za jak dlouho by se u něj projevily klinické příznaky a za jak dlouho by pes zahynul. Nechci dělat zbytečné zmatky, tak se raději ptám Děkuji za odpověď a za čas, který mému dotazu věnujete. RNDr M.Krejčová

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Především Vás chci na začátek uklidnit. V ČR nemáme výskyt vztekliny a docela solidně si udržujeme tento stav pravidelnými vakcinacemi psů, koček a jiných zvířat., a to dle litery zákona. V případě kontaktu se zvířetem /poškrábání,pokousání/ se provádí u veterin.lékaře ko zdrav stavu 1.a 5.den po kontaktu. Pokud je vyšetření negativní, tak je předpoklad , že zvíře nemá vzteklinu.Přitom se kontroluje, zda-li je pes naočkován proti vzteklině. Délka inkubační doby vztekliny u psa může být do 10 dnů, ale i několik týdnů / njčastější je 3-8 týdnů/. S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

Jak zastavit průjem a zvracení u psa

Průjem i zvracení jsou velmi častým problémem u psů. Zejména proto, že někteří doslova sežerou, na co přijdou. Někteří mohou ale průjmem trpět v důsledku važných zdravotních problémů a vyžadují pozornost hlavně tehdy, pokud se potíže dostavují pravidelně nebo alespoň velmi často.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Paměť vašeho psa: zjistěte, jak je na tom pomocí jednoduchého testu

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou má váš pes paměť a jak funguje? Všichni víme, že si pejsek umí zapamatovat kdejakou lumpárnu a naopak při tréninku dělá, že to či ono zapomněl. Psí a lidská paměť funguje rozdílně. Lidé si uchovávají vzpomínky jako živé obrazy. Podle studií si psi obrazy nevytváří, ale mají takzvané „otisky“ událostí, kde hrají roli zvuky, pohyby a pachy. Otestujte si, jak je na tom váš pejsek!

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Pes sežral vařené kuřecí kosti, co s tím?

Jen na chvíli jste se vzdálili z kuchyně a když se vrátíte, je už pozdě. Pečené kuře vytažené z trouby je pryč. Zloděj sedí na zemi, lapá po dechu a vypadá docela šťastně. Vy jste se mezitím několikrát vyděsili a hlavou se vám začaly honit možné scénáře, co se teď s vaším čtyřnohým přítelem bude dít, protože přece snědl zakázané vařené kuřecí kosti!

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: jak na odřeninu poraněného psa

Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků, hlubší odřeniny však mohou na kůži zanechat jizvu. Traumatičtější odření, které naruší nebo odstraní všechny vrstvy kůže, se nazývá avulze.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?