VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Pes chrapčí

Otázka 14.6.2021     Pes

Zdravím, chcela by som poprosiť o radu. Pred cca 3 mesiacmi náš psík dostal záchvat, nasadila sa liečba Phenaemalettenom, odkedy ich užíva nemal žiaden záchvat. Avšak posledné 2 týždne začal byť malátny, celý deň prespí, kňučí od bolesti. Zistilo sa u neho, že má veľké množstvo lieku v krvi. Veterinárka povedala, že to môže byť aj tým, takže zajtra sa mu bude znižovať dávka. Preukázalo sa u neho, že má zvýšené množstvo bielych krviniek v mozgu čiže zápaly na mozgu, tiež mal zvýšené SDMA v obličkách ale to sa akosi napravilo, nejaké menšie komplikácie na pečeni, ale ževraj to je ľahko vyriešiteľné. Momentálne na tie zápaly bere aj Prednison. Dúfam teda, že znížením Phenaemalettenu sa mu polepší. Ale trápi ma ešte jedna vec na ktorú som akosi od veterinárky jednoznačnú odpoveď nedostala. Od prvého záchvatu začal chrapčať. V noci chrápe, čo tiež predtým nerobieval. Niekedy počas dňa tak zachrapčí, najviac je to vtedy ked sa snaží nájsť si polohu na ležanie, alebo keď ho chcem zdvihnúť. Tiež piští, to tiež neviem čím je, ale celkovo má posledné týždne ťažkosti, bolí ho keď ho chytímnči pohľadkám, pri spaní tiež kňučí. Čim toto všetko môže byť? Nikdy pred záchvatom to nerobieval.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, nepíšete, jak je pes starý. Pokud je starší, je zde výrazně vyšší pravděpodobnost například degenerativního nebo nádorového onemocnění a každopádně potřebuje důkladné vyšetření. Váš případ zní trochu jako nabalování jednoho léku na druhý bez přesné diagnózy. V klidu si připravte otázky, zajděte s nimi za veterinářkou a vymyslete společně diagnostický plán. Pokud se Vám nebude zdát, že si navzájem rozumíte, změňte veterináře, ve Vašem případě doporučuji specialistu neurologa.

Reakce od tazatele

Má 10 rokov, Phenaemaletten bere na zníženie počtu záchvatov, odkedy ho užíva záchvat nemal, takže ho postupne vysadzujeme. Prednison bere na zápaly na mozgu, má v mozgu veľký počet bielych krviniek, to mu zistili u neurológa, ktorý povedal, že na mozgu nádor nemá, respektíve ho tam nevidí. Aké vyšetrenie by sme mali absolvovať? Bol na MRI, každý mesiac mu robia biochémiu, jediné čo mu nerobili je RTG alebo sono.

Reakce od tazatele

A ešte momentálne čakáme na výsledky z boreliózy a potom by sme chceli spraviť ešte vyšetrenia na ďalšie choroby čo prenášajú kliešte

Reakce od veterináře

Pokud má vyšetřený mozkomíšní mok a v něm nalezen zánět, je to diagnoza sama o sobě vážná a jinou bych nehledala. Jistě se může podařit ho léky zvládnout a nebude pak potřebovat ani phenaemaletten.

Další zajímavý obsah

Odborník

Antiparazitika pro kočku či psa. Jak si správně vybrat?

Dnes máme široký výběr antiparazitárních preparátů působících proti blechám a klíšťatům. Tito parazité dokáží psa i kočku pořádně potrápit. Kromě toho, že sají krev, mohou být zdrojem přenosných onemocnění a přenašečem vnitřních parazitů, mohou na ně vznikat velmi nepříjemné alergické reakce. Každá forma má své klady i zápory.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Paměť vašeho psa: zjistěte, jak je na tom pomocí jednoduchého testu

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou má váš pes paměť a jak funguje? Všichni víme, že si pejsek umí zapamatovat kdejakou lumpárnu a naopak při tréninku dělá, že to či ono zapomněl. Psí a lidská paměť funguje rozdílně. Lidé si uchovávají vzpomínky jako živé obrazy. Podle studií si psi obrazy nevytváří, ale mají takzvané „otisky“ událostí, kde hrají roli zvuky, pohyby a pachy. Otestujte si, jak je na tom váš pejsek!

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nepodceňujte péči o zuby vašeho čtyřnohého parťáka!

Možná si říkáte, jaká péče o zuby psů a koček? Tolik let se jim o zuby nikdo nestaral a teď najednou by se mělo začít? Mezi chovateli stále panuje přesvědčení, že zvířecí chrup má dobrou samočistící schopnost a není tedy potřeba o něj dále pečovat. Ale nezapomínejme, že složení a struktura potravy psů a koček se za posledních 50 let výrazně změnila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?