CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Francouzský buldoček a letní teploty

Otázka 17.6.2019     Pes

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o Váš názor na zdravotní stav našeho pejska. Je to 10 letý francouzský buldoček. Minulý týden byl u veterináře na kontrole po kolapsu z veder. Paní doktorka ho prohlédla, konstatovala, že je v pořádku a že se má zdržovat v chladu s dostatkem tekutin. Přesunuli jsme ho proto do chladné prádelny, kde má nyní pelíšek a dostatek tekutin. Když jsem ho ovšem včera brala ráno z prádelny, aby se pouze vyvenčil, asi po 5 minutách strávených venku začal být opět malátný, neustále si sedal a vstával. Vzala jsem ho proto zpět do prádelny, kde jsem mu chladila tlapky a třísla. Asi hodinu trvalo než se dostal do klidného stavu. Minulé léto strávil celé na dvorku, sice ve stínu, ale pobyt venku zvládal od rána až do večera. Proto mi teď vrtá hlavou, zda by během roku tak zestárnul, nebo za tím může být nějaký vážnější problém. Nechceme ho nechávat neustále zavřeného v prádelně, ale bohužel si nevíme rady co dál a nechceme mu nijak ublížit. Děkuji předem za Vaši odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Nikola Fialová.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, paní Fialová. Děkuji za Váš komplexní dotaz. Problematika veder u Vašeho psa podle toho, co píšete, skutečně má tyto dvě roviny. Vedro je pro psy strašné, pro psy brachycefalických plemen je ještě strašnější a leckdy smrtelné. Pes se ochlazuje téměř jen dýcháním, což je činnost, která buldočkovi činí obrovské potíže i v normálních teplotách. Venčit buldočka v létě je potřeba brzy ráno a pozdě večer, v horkých dnech by přes den vycházet spíše neměl. Ale rozumím Vaší úvaze, proč to loni zvládl. A zde je potřeba zjistit, jestli skutečně jen tolik zestárl (rok je v životě desetiletého psa dlouhá doba), kolik za ten rok přibral, jak se mu povolily tkáně v dýchacích cestách, jestli jeho celoživotně drážděné průdušky a plíce zvazivovatěly nad určitou mez, a nebo jestli mu skutečně něco není. Dle mne by si zasloužil odběry krve a rentgen hrudníku. Každopádně ale doporučuji ho vedru nevystavovat pokud možno vůbec a snažit se snížit přitěžující faktory jako nadváha, suchý vzduch a podobně. Přeji co nejpříjemnější přežití tohoto komplikovaného počasí.

Další zajímavý obsah

Pes versus klíšťata a blechy: 10 nej přípravků a způsobů, které jdou do protiútoku

Odstraňování klíšťata není žádná legrace. Nejen že jsou to odpudivé potvory, které trápí vašeho psího miláčka, navíc přenáší nebezpečné choroby a jejich vytahování je pořádný očistec. Útočí převážně během jarních a letních měsíců. Takže jak se jich pokud možno nadobro zbavit? Tady je deset způsobů jak předcházet jejich chycení, nebo se jich následně zbavit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Vzteklina. Nebezpečná nemoc, která končí uhynutím zvířete a smrtí člověka

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému teplokrevných živočichů, které je neléčitelné a smrtelné. Česká republika je od roku 2004 označena jako prostá vztekliny, a to díky orální vakcinaci lišek v minulosti a očkování psů, které je povinné pro všechny jejich majitele. Můžete se s ní ale setkat v exotických a rozvojových zemích.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Čipování psů a koček. Věděli jste, že zvíře musíte ještě registrovat? Jinak ho nenajdete, když se ztratí

Při čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?