VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Boule na krku

Otázka 3.6.2021     Pes

Dobrý den, mám pejska 1,5 roku. Je to jack russel. Je velmi živý a hravý ale dnes celý den spal a občas škubal hlavou. Když ke mě přišel, všimla jsem si veliké boule na horní části krku. Je veliká cca 10cm ale na dotek ho nebolí, když chodí, klepe se to jako nějaká tekutina ale na dotek vnitř je nějaká tvrdá boule. Před 8 dny jsme byli na procházce kde ho pokousal staford. Měl lehce kousané ucho a za hlavou skoro na krku velkou díru od zubu. Tu jsem mu čistila a už tam má jen tvrdý strup který se odlupuje. Rána z pokousání a boule jsou od sebe cca 2cm tak to s tím asi nebude mít souvislost. Takové problémy jsem hledala na internetu a trápí jen starší psy, můžete mi prosím poradit, co by mu mohlo být?

Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, souvislost s pokousáním to určitě má. Díky tomu, že pes při kousnutí trhne hlavou, vznikla tam kapsa, kde došlo k odtržení kůže od podkoží a ta se díky zaneseným bakteriím z tlamy druhého psa zanítila a vytvořil se abces - dutina naplněná hnisem. Vždy při pokousání psem nebo kočkou se zvířatům nasazují celková antibiotika, aby se předešlo těmto infekcím. Co nejdříve navštivte veterinárního lékaře, kapsa se musí vyčistit od hnisu a pejskovi se nasadí šikospektrá antibiotika. (Více v mém článku o pokousání jiným zvířete, https://www.radaveterinare.cz/clanky/prvni-pomoc-pokousani-poskrabani-nebo-zhmozdeni-jinym-zviretem-344) S pozdravem MVDr. Orlovská

Další zajímavý obsah

Lymeská borelióza u psů: pozor na kulhání, problémy s klouby a ledvinami

Lymeská nemoc je jedním z nejčastějších onemocnění přenosných klíšťaty. Symptomy se ale projevují jen u 5–10 % postižených psů. Nemoc ale napadá také kočky a hospodářská zvířata. Pokud se infekce rozvine v onemocnění, je nejčastějším příznakem kulhání a špatná chůze, způsobena zánětem kloubů. U psů se také může objevit ztráta chuti k jídlu a deprese. Vážnější komplikace mohou zahrnovat poškození ledvin a ojediněle onemocnění srdce nebo nervové soustavy.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Parazité a domácí zvířata. Nerovný a často nelehký boj

V živočišné říši žije 4–5 % parazitů a to ze 1,7 milionů dosud popsaných druhů živočichů. Přesný počet cizopasníků nebudeme vědět, dokud nebudou popsáni všichni hostitelé. Počet ovšem není podstatný. Mnohem důležitější je informace, že množství parazitů převyšuje počet volně žijících druhů zvířat. Většina hostitelů má více cizopasníků, u člověka je jich popisováno nejméně 149 druhů. Dokonce i někteří parazité jsou současně hostiteli dalších parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?