VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Silvestr klepe na dveře: 5 tipů, jak psa připravit na petardy a ohňostroj

30.12.2016   

Odborník

Stejně jako lidé mají rádi různý druh zábavy, tak i psi preferují různé činnosti. Většina z nich se hlasitých zvuků bohužel bojí a oslavy příchodu nového roku jsou pro ně traumatizující. Víte, jak pejskovi pomoci a alespoň částečně ho na zvuky připravit?

Co je strach a jak se u psa projevuje

Strach definujeme jako extrémně nepříjemný stav, který ovlivňuje chování psa ve všech situacích. Pokud dosáhne určitého stupně, pes začne panikařit a stává se neovladatelných a nevyzpytatelným.

Projevy strachu

  1. Snaha o útěk a třes.
  2. Schovávání se pod nábytek nebo kolem majitele.
  3. Hlasové projevy jako kňučení, štěkání, vytí, agresivita, nekontrolovatelné močení a kálení.

Jednou z příčin může být i genetická dispozice. Všichni chovatelé z vlastní praxe vědí, že některé štěně z vrhu je bázlivější než ostatní sourozenci, přestože všechni vyrůstají ve stejných podmínkách a mají tytéž zkušenosti. Sklon k bázlivosti se projevuje už od 6 týdnů věku.

Další příčinou strachu u psů bývá nedostatek zkušeností z fáze socializace štěněte, tedy ve věku 3–12 týdnů. Pokud jsou psi tehdy chováni izolovaně od cizích lidí a dalších psů a nezískají zkušenosti s nejrůznějšími hluky a pachy z okolí, reagují na tyto podněty většinou vystrašeně po celý zbytek života.

Co dělat s bázlivým psem a jak se k němu chovat

Psa často v jeho strachu nevědomky utvrzuje majitel, který s ním zachází jako s vystrašeným dítětem – snaží se ho obejmout či pochovat, hladit a chlácholit nebo rychle od „nebezpečí“ utéci. To psa jen utvrzuje v tom, že jde o skutečné nebezpečí, a příště se bude bát ještě víc. Proto když se pes chová vystrašeně, nevšímejte si ho, nehlaďte jej a neodměňujte pamlsky. Chovejte se klidně a nebezpečí ignorujte.

5 tipů, jak pomoci psovi od strachu ze zvuků nejen na Silvestra

  1. Psa na vycházkách držte na vodítku a mějte dobře utažený obojek, je nutné držet ho na vodítku, protože úprk v panické hrůze pro něj může skončit tragicky.
  2. Psa zatěžujte silnými zvukovými podněty postupně, zvykne si a nemusí mít takový strach. Je nutné začít s velmi nízkou intenzitou – velmi tichý zvuk a postupně intenzitu zvyšovat, uvidíte, jak bude reagovat.
  3. Během výcviku nesmí být pes vystaven zvukovému podnětu v plné síle.
  4. V každém stadiu výcviku psa odměňujte pamlsky a chvalte ho, pokud neprojevuje strach!
  5. Během terapie nesmí být pes nikdy vystaven tak silnému podnětu, aby vyvolal skutečný strach – toleruje se jen lehká nervozita.

Podávání léků na uklidnění?

Je potřeba upozornit na to, že neexistuje lék, který by trvale zbavil psa strachu. Většina léčiv je pouze na předpis veterinárního lékaře a o vhodném dávkování je potřeba se s ním poradit. Nejčastěji se používá diazepam, ale stává se, že někteří psi reagují paradoxně hyperaktivitou a zvýšenou dráždivostí. Je nezbytné, abyste byli při prvním podání léku doma, pozorujte, jak se pes chová. Další účinnou látkou, která je dostupná ve veterinárních ordinacích, je acepromazin (například Sedalin gel). Lék způsobuje obluzení, dezorientaci a utlumí pocit strachu. Ovšem nedoporučuje se podávat ho starým či nemocným zvířatům a boxerům.

Na našem trhu existuje celá řada nutričních doplňků, které jsou určeny ke zvládání a prevenci vzniku stresu. Obsahují přírodní extrakty, které při dlouhodobém užívání mají uklidňující účinky.

Při oslavě příchodu nového roku zachovejte chladnou hlavu a své domácí mazlíčky při bázlivější povaze mějte pevně na vodítku nebo v teple domova. 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 91% (hlasů: 11)

Témata

Autor článku

30.12.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Co dělat, jestliže váš mazlíček trpí potravinovou alergií?

Přijde vám, že se váš čtyřnohý kamarád drbe častěji, než by bylo zdrávo? Nemusí jít nutně o zvířecí parazity, za nepříjemnostmi může být třeba alergie. Domácí mazlíčci, trpí alergiemi například na trávu, pyl, prach či roztoče. Ničím neobvyklým není bohužel ani potravinová alergie, která se v posledních letech objevuje čím dál častěji.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?