VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Případy z veteriny: pes Sheldon a nedomykavost mitrální chlopně

11.6.2018   

Případy z veteriny

Pravidelná klinická vyšetření vašeho čtyřnohého kamaráda mají svůj důvod, vhodná doba je například při pravidelném každoročním očkování. Takto jsme zjistili, že má Sheldon problémy se srdcem.

Co se stalo a jak jsme postupovali            

Osmiletý kříženec Sheldon byl u nás loni v květnu na pravidelné vakcinaci. Pan doktor pejska prohlédl a poslechl mu srdce. Z levé strany byl dobře slyšitelný šelest 2. stupně ze 6. Majitelům bylo pro jistotu doporučeno echokardiografické vyšetření (sono) srdce. Pro diagnostiku srdečního selhání lze využít EKG, rentgen hrudníku nebo sono. Posledně zmíněné vyšetření je nejpřesnější z hlediska zobrazení vnitřních struktur v srdci. Umožňuje posoudit chlopně, změřit vnitřní rozměry komor a síní a zhodnotit abnormality v proudění krve. Je to ale zároveň specializované vyšetření, které umí vyhodnotit pouze veterinární lékař – kardiolog.  

Sonografické vyšetření srdce je nejpřesnější z hlediska zobrazení vnitřních struktur srdce.  

Co je nedomykavost mitrální chlopně            

Pacient zatím neměl žádné klinické příznaky, nekašlal ani nejevil známky únavy při větší aktivitě. Proto nás velmi překvapil nález na sonu. Sheldon měl těžkou nedomykavost mitrální chlopně, která byla úplně deformovaná a „netěsnila“ průchod mezi levou síní a komorou. To mělo za následek zpětný návrat krve z komory do síně, rozšíření síně, zesílení stěny komor – zkrátka velké přetížení srdce, které už nezvládalo tento stav kompenzovat. Co bylo ale nejhorší, městnáním krve v levé síni se vytvořil trombus (krevní sraženina), který vlál v proudu krve a hrozil utržením.  

Jak to dopadlo 

Pan doktor okamžitě nasadil léky na rozpouštění krevní sraženiny, na podporu srdeční stažlivosti a snížení krevního tlaku. Za 6 týdnů jsme s potěšením mohli konstatovat, že trombus byl plně rozpuštěn. Léčba pejska bude už doživotní, ale nebezpečí akutního selhání srdce nebo embolie trombu bylo pro tuto chvíli odvráceno.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 77% (hlasů: 8)

Témata

Autor článku

11.6.2018

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Očkování a odčervení koťat. Kdy začít?

Jestliže se chystáte pořídit si koťátko či kočku, měli byste ji pro její bezpečnost nechat odčervit a naočkovat.Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve zdravotním ošetření nového člena vaší rodiny.

Hobby

Co potřebuje koťátko, když si ho přinesete domů

Vzpomínáte si ještě, kdy jste si přinesli tu malou, chlupatou, roztomilou kuličku domů? Přestože jsou kočky celkem nenáročná domácí zvířata, většina lidí se jim snaží poskytnout o nejlepší od krmiva po pelíšek. Pokud s chovem kočičky teprve začínáte, možná se vám bude hodit pár tipů, jak se na příchod ochmýřené radosti připravit a co jí poskytnout.

Odborník

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).

První pomoc

První pomoc: když psa nebo kočku bodne hmyz

Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?