CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Případy z veteriny: pes Sheldon a nedomykavost mitrální chlopně

11.6.2018    3 679 přečtení    6 hodnocení

Případy z veteriny

Pravidelná klinická vyšetření vašeho čtyřnohého kamaráda mají svůj důvod, vhodná doba je například při pravidelném každoročním očkování. Takto jsme zjistili, že má Sheldon problémy se srdcem.

Co se stalo a jak jsme postupovali            

Osmiletý kříženec Sheldon byl u nás loni v květnu na pravidelné vakcinaci. Pan doktor pejska prohlédl a poslechl mu srdce. Z levé strany byl dobře slyšitelný šelest 2. stupně ze 6. Majitelům bylo pro jistotu doporučeno echokardiografické vyšetření (sono) srdce. Pro diagnostiku srdečního selhání lze využít EKG, rentgen hrudníku nebo sono. Posledně zmíněné vyšetření je nejpřesnější z hlediska zobrazení vnitřních struktur v srdci. Umožňuje posoudit chlopně, změřit vnitřní rozměry komor a síní a zhodnotit abnormality v proudění krve. Je to ale zároveň specializované vyšetření, které umí vyhodnotit pouze veterinární lékař – kardiolog.  

Sonografické vyšetření srdce je nejpřesnější z hlediska zobrazení vnitřních struktur srdce.  

Co je nedomykavost mitrální chlopně            

Pacient zatím neměl žádné klinické příznaky, nekašlal ani nejevil známky únavy při větší aktivitě. Proto nás velmi překvapil nález na sonu. Sheldon měl těžkou nedomykavost mitrální chlopně, která byla úplně deformovaná a „netěsnila“ průchod mezi levou síní a komorou. To mělo za následek zpětný návrat krve z komory do síně, rozšíření síně, zesílení stěny komor – zkrátka velké přetížení srdce, které už nezvládalo tento stav kompenzovat. Co bylo ale nejhorší, městnáním krve v levé síni se vytvořil trombus (krevní sraženina), který vlál v proudu krve a hrozil utržením.  

Jak to dopadlo 

Pan doktor okamžitě nasadil léky na rozpouštění krevní sraženiny, na podporu srdeční stažlivosti a snížení krevního tlaku. Za 6 týdnů jsme s potěšením mohli konstatovat, že trombus byl plně rozpuštěn. Léčba pejska bude už doživotní, ale nebezpečí akutního selhání srdce nebo embolie trombu bylo pro tuto chvíli odvráceno.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 70% (hlasů: 6)

Témata

Autor článku

11.6.2018

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?