CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Cushingův syndrom: hormonální porucha, která postihuje nejčastěji malá plemena psů

5.7.2017    39 582 přečtení    32 hodnocení     5 komentáře

Odborník

Cushingův syndrom, taktéž nazývaný Hyperadrenokorticismus, patří v současnosti spolu s diabetes mellitus mezi nejčastěji se vyskytující endokrinologická onemocnění psů. Způsobuje ho nadbytek glukokortikoidů, jako Cushingův syndrom pak označujeme soubor příznaků, které onemocnění doprovázejí.

Kdy a u jakých plemen se onemocnění vyskytuje

Toto onemocnění se může vyskytnout u všech plemen, nejčastěji jím ale trpí menší plemena jako je pudl, jezevčík, teriéři a čivava. U fen se onemocnění vyskytuje častěji. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 let.

Jak vzniká Cushingův syndrom

Glukokortikoidy jsou steroidní hormony, které se vytvářejí v kůře nadledvin a jejich tvorba je ovlivňována adrenokortikotropním hormonem (ACTH) syntetizovaným v hypofýze. Glukokortikoidy mají velkou roli v metabolismu všech živin. Nejvýznamnější funkce:

 • zvyšují tvorbu glukózy a glykogenu
 • zvyšují mobilizaci volných mastných kyselin
 • snižují tvorbu kolagenu, proteinů a kyseliny hyaluronové
 • snižují tvorbu kostní tkáně
 • zvyšují vylučování vápníku a fosforu
 • snižují produkci protilátek a T-lymfocytů
 • zvyšují odpor periferních cév

Typy Cushingova syndromu

Podle původu můžeme toto onemocnění rozdělit na několik typů:

 • Primární = adrenální. Je vyvolán zhoubným nebo nezhoubným nádorem kůry nadledvin.
 • Sekundární = hypofyzární. Je vyvolán zmnožením buněk nebo nádorem hypofýzy. Zhoubné nádory se objevují velmi zřídka.
 • Iatrogenní hyperadrenokorticismus bývá způsoben aplikací glukokortikoidů při jiných onemocněních, která jejich aplikaci vyžadují.

Příznaky onemocnění

Příznaky vycházejí z fyziologických funkcí glukokortikoidů, které jsou při jejich nadbytku znásobeny a způsobují obtíže. Mezi typické příznaky patří:

 • časté močení spojené s častým pitím
 • dermatologické problémy – ztenčená kůže, vypadávání srsti, další kožní onemocnění jako záněty kůže nebo demodikóza (parazitární kožní onemocnění)
 • atrofie (zmenšení) svalů
 • ukládání tuků v oblasti břišní dutiny
 • ztížené dýchání
 • letargie (netečnost)
 • narušení pohlavního cyklu u fen

Co udělá veterinář

Jelikož klinické příznaky nejsou ke stanovení diagnózy hyperadrenokorticismu dostatečné, musí veterinář provést ještě několik dalších vyšetření, mezi které patří vyšetření krve, vyšetření moči a tzv. provokační testy, díky kterým veterinář určí hladiny glukokortikoidů v krvi. Dalšími vhodnými diagnostickými postupy je provedení rentgenologického vyšetření a ultrazvuk bříška. Pro potvrzení je možné také provést CT vyšetření (počítačová tomografie).

Léčba onemocnění

Způsob léčby se liší podle typu onemocnění. Váš veterinární lékař vám vysvětlí, která léčba je pro vaše pejska nejvhodnější a jak bude dále postupovat, ve stručnosti lze ale říci, že u iatrogenního Cushingova syndromu je nutné postupné a pomalé vysazování glukokortikoidů a jejich nahrazení jinými přípravky. U adrenálního Cushingova syndromu je možné vyjmutí postižené nadledviny, nebo je možné zvolit medikamentózní terapii. U hypofyzárního hyperadrenokorticismu se jako nejlepší metoda terapie považuje tzv. hypofyzektomie, což je chirurgické vyjmutí hypofýzy. Tato metoda je však velmi nákladná a složitá a jen málo pracovišť je na tento zákrok vybano, proto je většina případů ošetřena medikamentózně.

Jestliže váš pes jeví podezřelé známky chování a začíná se fyzicky měnit, rozhodně navštivte svého veterináře, váš mazlíček nemusí nutně trpět jen Cushingovým syndromem, některé příznaky jsou společné i s jinými nemocemi.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 85% (hlasů: 32)

Témata

Autor článku

5.7.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Kateřina

21.8.2018 18:34

Prodám 3 kabičky Vetorylu 30mg (30ks v krabičce). 1500,- Kč krabička. My ho už nepotřebujeme. :-/

Zdena

12.7.2018 14:24

Prodám za symbolickou částku Vetoryl 10mg /100ks. Již ho bohužel nevyužijeme.

Marta

18.1.2018 11:12

Mám fenku s Cushingem, 4. rok jsme na Vetorylu, dávky dle výsledku testů. Naštěstí můj veterinář objevil tuto nemoc během velmi krátké doby. Jako podpůrnou léčbu používám /dle doporučení veta/: granule pro ledvinovou dietu, Cordyceps a tablety ostropestřec na játra. Fence bylo 13 let, poslední dobou už není tak aktivní, má tkzv. startovací potíže, naštěstí nemusí chodit do schodů, procházky děláme o hodně kratší. Vždy stojí za to se pokusit o léčbu, z počátku jsem byla zoufalá z toho, že nemá velké šance na delší život, ale vyplatilo se uzmout sobě a dát peníze na léky. Všem přeji síly do boje s touto zákeřnou nemocí.

Irena

1.9.2017 17:51

I my jsme měli fenku, která bohužel trpěla tímto onemocněním. Myslím, že i u ní se na onemocnění přišlo pozdě. Přesto léčba Vetorylem trvala asi půl roku. Sáru jsme nezachránili,bylo jí necelých 12 let. Byl to nejúžasnější pes. Zemřela v tichosti, i když asi měla problémy, možná bolesti, Nikdy na ni nezapomeneme, máme novou Hovawartku ,jsou ji 2 roky ,je s PP, dysplazie 4/4, po operaci, která nebyla vůbec levná,ale to vůbec nevadí,hlavně, aby byla v poho. Všem, co máte s pejsky podobné problémy držím pěstičky, já si je držím také a doufám ,že u našeho nového pejska už jiný problém nenastane.

Kateřina Bošková

5.7.2017 09:23

Také jsme měli fenečeku postiženou Cushingem, bohužel se na to přišlo déle, než mělo, neb do té doby byla léčená na něco zcela jiného (bohužel se jednalo o "vedlejší" efekt tehdy nerozpoznaného Cushinga). Ačkoli se po diagnostikování ihned nasadila léčba pomocí Vetorylu a podpůrných léků, léčba byla úspěšná pouze dočasně. Zlepšení bylo stoprocentní, opět měla náladu si hrát, přestala být letargická, ovšem léčba Vetorylem způsobila selhání ledvin, které už nešlo zvrátit, a po roce léčby fenečeka odešla. I tak jsem veterinářům vděčná. Přesto bych chtěla apelovat na pejskaře, aby si všímali všech změň, Cushing je velice závažné onemocnění a ačkoli je léčba nákladná, stojí to za to.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Škrábe vaše kočka po nábytku? Zde je 9 tipů, jak ji to odnaučit

Vaše sladká kočička dokáže být pěkná šelma. Škrábání je jedním ze základních kočičích instinktů. Ve volné přírodě si tak mimo jiné označují svá teritoria a odstraňují odumřelé buňky z drápů. Proti škrábání je potřeba včas zasáhnout. Pokud se vám nepodaří odnaučit ji to na sto procent, jistě tento zlozvyk dokážete výrazně zmírnit trpělivým a láskyplným přístupem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?