VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Chceme mít štěňátka od A do Z - březost feny, porod a následná péče

19.1.2022   

Odborník

Rozmnožování psů není úplně banální záležitost, pokud chcete dodržet všechny standardy čistoty a péče jak o fenu, tak o štěňata. Když se rozhodnete fenku připustit, je dobré mít informace o porodu i následné péči.

Mýty o březosti fen

  1. Žádná fena nepotřebuje 1x za život štěňata.
  2. Březost neuchrání fenu před záněty dělohy, falešnou březostí ani nádory mléčné žlázy.
  3. Březost nesrovná feně chování a ani ji nezmění povahu k lepšímu.

Na co se při rozmnožování psů zaměřit

  • Pokud se rozhodnete fenu připustit, ujistěte se, že máte psa s průkazem původu a fena i krycí pes jsou řádně uchovněni a mají potřebná zdravotní vyšetření. Množírna není pouze místo, kde se trápí feny tím, že rodí několikrát do roka a žijí v nepořádku. Množírna může být i doma na gauči. Pokud produkujete štěňata bez původu – tedy voříšky s neznámou povahou, neznámými genetickými a zdravotními testy, tak je velká pravděpodobnost, že tito psi budou v dospělosti trpět dědičnou chorobou, nebo budou pro své nevyzpytatelné povahové rysy odloženi do útulku. Pes bez PP za pár tisíc se do útulku odloží snáze, než pes s PP za desítky tisíc.
  • Pokud jste se tedy rozhodli, že necháte vaši fenu připustit, tak březost zjistíte u veterinárního lékaře. Veterinární lékař vám sdělí i přibližný počet plodů. Věřte, že je to velmi cenná informace. Pokud u své fenky nebudete znát přibližný počet, může velmi rychle dojít ke komplikacím a i dokonce k úhynu feny. Pokud víte, že má mít fenka přibližně 5 mláďat a porodí pouze dvě, můžete začít jednat a vydat se na pohotovost pro nepokračující porod. Při nevědomosti často dochází k úmrtí štěňat uvnitř dělohy, následnému rozkladu těl a otravě feny, která končí fatálně.

Průběh porodu feny

Fena je březí 58–70 dní – průměrně tedy 63 dní. Pokud dojde k narození štěňat před 58. dnem březosti, jedná se o potrat a v tomto případě narozené plody většinou uhynou. Opačným extrémem je přenášení. Při délce gravidity nad 70 dní hrozí úhyn plodů v děloze feny a následné komplikace.

Během březosti nachystejte feně porodní bednu, aby měla dostatek času si na ni přivyknout. Dále již během březosti fenku krmte kvalitní stravou pro březí a kojící feny. Příznaky blížícího se porodu bývají výrazné, takže si jich všimne i nezkušený chovatel. Nejprve 24–48 hodin před porodem začíná být fena neklidná, přechází z místa na místo, přestává žrát, častěji močí, připravuje si pelíšek a může zrychleně dýchat. Některé feny vyhledávají přítomnost majitele, nebo naopak samotu, zvětšuje se mléčná žláza a někdy lze pozorovat i sekreci mleziva. Pro přesnější odhad začátku porodu, lze ke konci březosti měřit teplotu v konečníku 2x denně po 12 hodinách vždy ve stejný čas. Zdravá březí fena má stálou teplotu od 37,6 do 39,3 °C. Ve většině případů dochází 12–24 hodin před porodem k výraznému snížení tělesné teploty o 1–1,5 °C. Při porodu by měl být chovatel vždy přítomen, bez ohledu na to, zda bude jeho asistence potřeba či nikoliv. Nikdy nelze předem odhadnout průběh porodu, který může vyžadovat pomoc ze strany majitele nebo veterinárního lékaře. Proto je také důležité se předem domluvit s veterinárním lékařem, zda byl ochoten v případě komplikací rodící feně pomoci. 

Stadia porodu 

1. stadium porodu 

V průběhu této fáze dochází k uvolnění děložního krčku a jeho úplnému otevření. Uvolňuje se hlenová zátka, což se zevně projevuje výtokem světlého vazkého sekretu. Tato fáze trvá 6–12 hodin, u fen prvorodiček nebo fen velmi nervózních se může prodloužit až na 24 hodin.

2. stadium porodu 

V tomto období jsou již patrné silné stahy se zapojením břišního lisu. V ideálním případě dochází v průběhu 2 až 3 silných stahů k vypuzení štěněte.

3. stadium porodu 

Navazuje bezprostředně na druhé stadium. Dochází tedy k vypuzení placenty, což se obvykle děje do několika minut po vypuzení štěněte. Poměrně často jsou vypuzena 2 štěňata po sobě a až poté odchází obě placenty. Délka druhé a třetí fáze porodu závisí na počtu mláďat a obvykle je to 2–6 hodin. Při větším počtu plodů může trvat i 12–24 hodin. Intervaly mezi porody jednotlivých štěňat jsou nepravidelné (15 minut až 6 hodin) a při větším počtu štěňat se prodlužují.

Jak můžete při porodu štěňat pomoci

Štěňata se mohou rodit buď hlavičkou napřed, nebo i zadečkem. Ještě v porodních cestách praská první z obalů, ve kterých je štěně uloženo. Uvolněná plodová voda (zelená) zvlhčí porodní cesty a usnadní porod štěněte. Druhý obal fena po vypuzení rozkousne. Někdy musíte u nezkušené feny obaly roztrhnout sami. Po vypuzení mláděte fena obvykle překousne i pupeční šňůru (pokud již není přerušena) a olizuje štěně, čímž z něj odstraňuje plodové obaly a stimuluje dýchání a srdeční činnost. Pokud fena pupeční provazec nepřeruší, je vhodné ho opatrně přetrhnout. Jednou rukou držte pupeční provazec u pupku a druhou rukou táhněte tak, abyste pupečník přerušili ve vzdálenosti asi 3–4 cm od pupku. Při tomto postupu pupek většinou nekrvácí. Pokud se objeví pouze pár kapek krve, není potřeba pupek podvazovat. Dezinfekce pupku není nezbytně nutná. Ošetřené a osušené štěně, které samo dýchá, co nejdříve přiložte k mléčné žláze, aby se napilo mleziva. V případě, že fena nejeví o štěně po porodu zájem, musíte se o něj postarat. Štěně tedy vybavte z plodových obalů, důkladně jej osušte a odstraňte zbytky plodové vody z dutiny ústní a nosní a intenzivním třením jej oživujte. Při masáži štěně držte v dlani, přičemž hlavičku přidržujeme mezi palcem a ukazováčkem a druhou rukou intenzivně třete suchým ručníkem.Fena má tendenci požírat placenty. Abyste předešli zvracení nebo průjmu nedovolte jí sežrat více než 2 – 3.

Kdy volat veterinárního lékaře?

  1. Březost je delší než 70 dní,
  2. Viditelné slabé stahy trvající déle než 5 hodin bez následného vypuzení štěněte,
  3. Objevení se zeleného výtoku a do 30 minut nedošlo k následnému vypuzení štěněte,
  4. Silné viditelné kontrakce trvající déle jak 30 minut bez vypuzení plodu,
  5. Interval mezi štěňaty je delší než 2 hodiny při viditelných kontrakcích, které ale nejsou intenzivní.

Po každém vypuzeném štěněti se fena zklidní a stará se o narozené štěně. Po tomto období, které tedy trvá 30 minut až 2 hodiny, dochází k porodu dalšího plodu. Pokud je fena klidná, evidentně netlačí, tak se tento interval může prodloužit i na 6 hodin. Důležité ale je, že v průběhu těchto 6 hodin nesmí dojít k žádným kontrakcím. Kontrolní vyšetření feny po porodu je vhodné provést, pokud jeho celková doba přesáhne 24 hodin. 

Péče o štěňata

Vysoká teplota prostředí, ve kterém štěňata první hodiny a dny po narození žijí, je nezbytná, neboť novorozená štěňata ještě neumí sama vytvářet teplo a hrozí jim prochladnutí. Proto byste se měli snažit udržovat teplotu prostředí během prvních deseti dnů asi na 30 °C.

Může se stát, že fena mléko nemá nebo ho má málo. I laickýma očima tento stav rozpoznáme na chování štěňat: budou neklidná, stále častěji se budou hlasitě ozývat, nebudou přibírat na váze či dokonce začnou viditelně hubnout. V takovém případě budete donuceni přistoupit k umělé výživě.Výrobci psí potravy nabízejí velmi kvalitní sušená mléka pro štěňata, kde je zaručeno ideální složení. I tak je odchov štěňat bez matky velmi náročný na čas i trpělivost chovatele. Zpočátku je nezbytné krmit každé dvě až tři hodiny, teprve až po 10 – 14 dnech můžete interval prodloužit na čtyři hodiny a po dalším týdnu postupně přecházet na krmení pevnou stravou.

Se štěňaty v prvních dnech života vlastně není moc práce. Fena se o ně postará, nakrmí je, namasíruje jim bříška a okamžitě odstraní veškeré páchnoucí pozůstatky. Kolem desátého dne se štěňatům začnou otevírat oči, zároveň se otevírá i zvukovod. Pomalu se začínají zajímat o okolí, pokoušejí se postavit a kolem třetího týdne budete s nadšením pozorovat první pokusy o hru. Fenka bude od svých štěňat stále častěji odbíhat, protože jejich narůstající mléčné zoubky jsou ostré jako jehly a zraňují struky. Nelze stanovit přesné datum, kdy je zapotřebí začít s přikrmováním. Některé feny mají hodně mléka a jsou trpělivé, v tom případě můžou kojit do měsíce i déle. Jiná mají mléka méně, proto štěňata začnou být brzy neklidná, kňučí a nepřibírají. V průměru byste však měli od třetího týdne věku štěňat začít s postupným přikrmováním.

Odčervení štěňat

Se střevními parazity se štěně setkává již před porodem i při porodu – zdrojem je fenka, která je přenáší na plody přes placentu a na štěňata přes mateřské mléko. Proto je nutné fenu a štěňata odčervovat od 14 dnů věku každých 14 dní až do 3. měsíců věku.

Vakcinace štěňat

Štěňata musí být při vakcinaci klinicky vyšetřena veterinářem. Je vhodné vakcinovat štěňata mezi 6.–7. týdnem stáří.

Jak najít štěňatům nový domov

Do nového domova mohou jít štěňata po ukončeném 50.dnu – to je v 8. týdnu věku, dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Štěňata musí jít do nového domova načipovaná se základní vakcinací a odčervením.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 12)

Témata

Autor článku

19.1.2022

Zdroje

foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Náhlá smrt pejska. Co dělat a na co se připravit?

Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka. Bohužel i smrt patří k životu a je potřeba s ní počítat. Co dělat, když smrt našeho čtyřnohého přítele přijde náhle a nečekaně?

Morčata a jejich nároky na vitamín C

Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si nedokáží sama vytvářet vitamín C (kyselinu askorbovou), jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat. Potřebují proto hodně ovoce, zeleniny nebo doplňkové krmivo, aby si nedostatek nahradila.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?