CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Prerastený zobáčik

Otázka 2.10.2018     Ptactvo

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Váš odborný názor. Andulka trpí prerasteným zobáčikom už dlhší čas, veterinár sa k tomu postavil ľahostajne, že andulku treba utratiť. Andulka podľa opisu pani nejaví iné známky choroby, jediná nezvyčajná vec je, že už niekoľko mesiacov neustále znáša vajíčka, ale neoplodnené. Dočítala som sa, že tieto dve veci môžu spolu súvisieť, avšak uvedené boli aj iné príčiny ako stukovatenie pečene (hepatická lipidóza), infekcie dutín chlamýdiami, parazity, polyomavírusy, PBFD atd. Z vášho odborného hľadiska, aké dôvody môžu spôsobovať prerastanie zobáčika? A aké konkrétne vyšetrenia by mali podľa vášho odporúčania urobiť andulke, aby sa zistila príčina? Bola by som Vám skutočne VEĽMI vďačná za plnohodnotnú odpoveď, pretože s odpoveďami typu "choďte za iným veterinárom" sme sa už veľakrát stretli. Ešte raz ďakujem za VAŠE STANOVISKO a zodpovedanie položených otázok :)

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, asi bych na přerostlém zobáku nehledala infekční onemocnění. S přerostlým zobákem chodí do ordinací spousta chovatelů andulek a příčina bývá ve špatném obrušování zobáku, způsobenou nejčastěji vrozenou deformitou. Pokud pták nejeví jiné známky celkového onemocnění, nehledala bych v tom nic dalšího a zobák pravidelně a dle potřeby krátila. Spousta majitelů to umí sama. Vaše vyjmenované choroby bývají často smrtelné a ptáci bývají ve velmi špatné kondici. I v naší profesi existují specialisté a pokud se s mou odpovědí nespokojíte, neváhala bych a navštívila pracoviště, které se léčbou exotického ptactva zabývá. Například Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců na VFU v Brně. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Jak naučit papouška chodit na záchod

Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?