CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Korela zánět volete

Otázka 30.5.2020     Ptactvo

Dobrý den, minulý víkend přestala naše 10,5 let stará korela přijímat svou běžnou potravu. Podařilo se nám ji nalákat na seminkovou tyčku a vařenou rýži. Od pondělniho večera, kdy nedoletla na bidylko seděla na zemi a nejevila zájem o nic, nacepirena, hlavičku položenou dozadu. Dávali jsme hermankovy čaj a zářič tepla, aby nemusela v nakládat tolik úsilí. Trus vodnaty. Od nového roku prodělala dvě mrtvicky, ze kterých se postupně vzpamatovala. Cca 3 týdny zpět měla zarudlé oční víčko, ale nepsikala, ani nic takového. V úterý jsme navštívili vet, který udělal rozbor trusu, krve a volete. V krvi byl prokázány malý zánět, ve volatku však velký. Dostala i fúzi, ATB, a něco do volatka. Také pry měla zánět horních cest dýchacích. Přesto všechno se srdnate bránila a dávali nám 80%sanci přežití. Podávali jsme 2xdenne ATB, léky na bolest a posílení imunity spolu s kaši. První den nás navnadil, že to zvládneme. Druhý den se začala více bránit krmení, odmítala otevřít zobacek, ale v trvali jsme a podařilo se. Odpoledne začala jevit zájem o čištění perliček a po oba dny již nesedela zchoulena. Včerejší krmení probíhalo v podobném stylu. Po obě sama dokonce projevila zájem o proso a své krmení. Jenže u toho usinala. Měli jsme radost, že sama žere a má chuť. Jenže během 2 hodin se stav naprosto obrátil. Už jen spala, hlavu svesenou, pak si sedla úplně na zem a to byl začátek konce. Zemřela nám před očima, v náručí. Naprosto vyhubla, v šílená i když dostávala tolik šanci... Korela by se v ideálním případě měla dožít o mnoho více let. Nedozvěděl jsem se, z čeho dostane zánět volatka. Zda je to ze špatné stravy nebo nějaká infekce? Zda se dalo udělat něco víc. Korela žila sama, s námi v prostorné kleci. Zpívala, byla veselá. Byla chyba, že jsme nezareagovali už dříve, když došlo k poklesu její aktivity a začala více pospavat a méně se projevovat. Snad nás příběh pomůže dalším, všimnout si změn dříve. Byl to náš první ptáček a velmi nám chybí...

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Vaší ztráty je mně líto. Jednou z hlavních příčin zánětu volete může být krmení nekvalitním prosem (aniž byste to věděli), stáze potravy ve voleti s následnou infekcí a samozřejmě další faktory jako stáří zvířete, prodělané onemocnění (ve Vašem případě mrtvička), hrají velkou roli. Léčba dle popisu byla v pořádku. Věk, kterého se dožila nebyl zase tak krátký, proto neztrácejte hlavu a brzy pořiďte nového ptačího kamaráda. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Jak naučit papouška chodit na záchod

Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?