CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Trhání zubů psa a kočky

Otázka 7.10.2016     Kočka

Paní doktorko, trhají se psům nebo kočkám zuby? Pokud ano tak předpokládám, že to je tehdy, když už zubu není pomoci, co můžu udělat pro jejich záchranu? Když už má třeba pes problém, dá se problém bolavého zubu vyřešit, aniž by se musel vytrhnout?

Veterinář odpovídá Veterinární stomatologie a prevence PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Stejně jako lidem se i psům a kočkám trhají zuby. Vždy se vytržením nemocného zubu zvířeti výrazně uleví. Není vůbec doporučitelné ponechat nemocný zub v dutině ústní dokud sám nevypadne. Zvířata si bohužel nedokážou říct, že je bolí zub. Jsou naprogramováni na přežití a potravu přijímají do té doby, kdy je to pro ně ještě snesitelné. Dvojnásob to platí u koček, jsou to "tiší trpitelé". Pes nebo kočka odmítají potravu kvůli nemocným zubům až pokud je stav velmi vážný, proto není příjem potravy dobrým indikátorem zdraví v dutině ústní. Největším nepřítelem zvířecích zubů je zubní plak. Bakterie v něm obsažené dokážou zničit celý závěsný aparát zubu (ten drží zub v zubním lůžku) a rozvine se se zánět. Bakterie proniknou až na kořeny zubů, zuby se začnou hýbat a zhoršuje se zápach z tlamy. Pokud už zubu není pomoci, a o tom rozhodne veterinář po důkladném vyšetření a rentgenu zubů, je pro zvíře dobré ho nechat vytrhnout. V časném stádiu zánětu dásní a okolí zubů lze při dobré spolupráci majitele i zvířete zuby zachránit. Bez nutnosti trhání se dají vyřešit i některé zlomeniny zubů a vady skusu. Pokud vám záleží na zdraví zubů vašeho zvířete, nejlepší prevencí je každodenní odstraňování zubního plaku měkkým zubním kartáčkem a zubní pastou pro zvířata. Nechejte zkontrolovat zuby u veterináře alespoň jednou ročně, při podezření na problém návštěvu neodkládejte.

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?