CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Trhání zubů psa a kočky

Otázka 7.10.2016     Kočka

Paní doktorko, trhají se psům nebo kočkám zuby? Pokud ano tak předpokládám, že to je tehdy, když už zubu není pomoci, co můžu udělat pro jejich záchranu? Když už má třeba pes problém, dá se problém bolavého zubu vyřešit, aniž by se musel vytrhnout?

Veterinář odpovídá Veterinární stomatologie a prevence PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Stejně jako lidem se i psům a kočkám trhají zuby. Vždy se vytržením nemocného zubu zvířeti výrazně uleví. Není vůbec doporučitelné ponechat nemocný zub v dutině ústní dokud sám nevypadne. Zvířata si bohužel nedokážou říct, že je bolí zub. Jsou naprogramováni na přežití a potravu přijímají do té doby, kdy je to pro ně ještě snesitelné. Dvojnásob to platí u koček, jsou to "tiší trpitelé". Pes nebo kočka odmítají potravu kvůli nemocným zubům až pokud je stav velmi vážný, proto není příjem potravy dobrým indikátorem zdraví v dutině ústní. Největším nepřítelem zvířecích zubů je zubní plak. Bakterie v něm obsažené dokážou zničit celý závěsný aparát zubu (ten drží zub v zubním lůžku) a rozvine se se zánět. Bakterie proniknou až na kořeny zubů, zuby se začnou hýbat a zhoršuje se zápach z tlamy. Pokud už zubu není pomoci, a o tom rozhodne veterinář po důkladném vyšetření a rentgenu zubů, je pro zvíře dobré ho nechat vytrhnout. V časném stádiu zánětu dásní a okolí zubů lze při dobré spolupráci majitele i zvířete zuby zachránit. Bez nutnosti trhání se dají vyřešit i některé zlomeniny zubů a vady skusu. Pokud vám záleží na zdraví zubů vašeho zvířete, nejlepší prevencí je každodenní odstraňování zubního plaku měkkým zubním kartáčkem a zubní pastou pro zvířata. Nechejte zkontrolovat zuby u veterináře alespoň jednou ročně, při podezření na problém návštěvu neodkládejte.

Další zajímavý obsah

Hobby

FOR PETS: jedinečný veletrh pro domácí mazlíčky a jejich majitele

První dubnový víkend bude letňanské výstaviště PVA EXPO PRAHA patřit tradičnímu svátku všech zvířat. Sedmý ročník veletrhu FOR PETS nabídne vše pro čtyřnohé, dvounohé i beznohé domácí mazlíčky. Seznámíte se s novinkami na trhu a zároveň se setkáte s odborníky či zhlédnete ukázky práce se zvířaty. Doprovodný program, který připravuje Nadace na ochranu zvířat, bude i letos pestrý. Veletrh FOR PETS doplní od 6. do 9. dubna 2017 soubor veletrhů pro celou rodinu FOR FAMILY

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?