CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Těhotenství a nemoci přenosné ze zvířat na člověka

Otázka 12.2.2019     Kočka

Dobrý den, jsem těhotná a ráda bych se proto zeptala na riziko, které představují domácí zvířata pro těhotnou ženu. Mezi blízkými máme rodinu, kde chovají kočky, které chodí během dne ven. Nevím, zda jsou očkované a odčervované. Jsou už starší. Těchto koček se nedotýkám, nehraji si s nimi, záchod jim nečistím, nekrmím je, ... Tyto kočky však s našimi blízkými sdílí domácnost, občas i vyskočí na jídelní stůl nebo na kuchyňskou linku... Ještě mají doma psy. Chtěla bych se zeptat, jestli pro mě tato zvířata představují nějaké riziko? Přestože se snažím s nimi do kontaktu přijít naprosto minimálně? Myslím např. pokud u příbuzných běžně pobýváme, jíme, pijeme, atd. Nerada bych byla paranoidní, proto doufám, že mě uklidníte :) Moc Vám děkuji a přeji pěkný den. Petra

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Petro. Pokusím se Vám vysvětlit jediné riziko, které od zvířat existuje a tím je toxoplasmóza. Nic jiného pro Vás v podstatě riziko nepředstavuje. Toxoplasma je parazit, kterého jeko definitivní hostitel přenášejí pouze kočky, to znamená, že ji vylučují v trusu. Všechni ostatní savci fungují jako mezihostitelé a toxoplasma u nich vytváří cysty ve svalech a jiné tkáni, jakou je i placenta, přes kterou mohou přecházet i na plod a způsobit buď potrat nebo vrozené vady plodu. Přenos se tedy děje z trusu kočky, který musíme pozřít. Což v případě, že se kočka vykálí, zahrabe svůj trus a pak se těmi packami projde po kuchyňské lince, na které se udělá jídlo, nelze zcela vyloučit. Tolik teorie, která je neoddiskutovatelná. V praxi se s tímto problémem setkávají lékaři spíše jen v literatuře a ani starší gynekologové často reálné případy neviděli. Dle informací parazitologů má protilátky proti toxoplasmóze více než 30% dospělé populace v ČR. To znamená, že se s touto infekcí někdy setkali, zdárně se s ní poprali a jsou imunní. Nevíte, jestli k nim patříte nebo ne. Pokud ne, riziko, že se nakazíte zrovna během těch pár měsíců v těhotenství, není velké, pokud jste se nenakazila dosud. Výrazně větší pravděpodobnost přenosu je například ze špatně myté zeleniny ze zahrady než každodenní život s kočkou. Nemohu Vám říci, že se nemůže nic stát, ale při dodržování běžných zásad hygieny je riziko přenosu skutečně malé. Kočky zdaleka nevylučují toxoplasmu stále, musí být zrovna aktuálně nakažené, zkrátka těch faktorů se musí sejít spousta a i kdyby se všechny sešly, to, že Váš organismus se zrovna infekci neubrání, také není jisté. Zkuste být opatrná, ale spíše úplně v klidu. Uklidnila jsem Vás trochu?

Další zajímavý obsah

Jak kočce čistit zuby

Vaší kočce byste měli zuby čistit už kotěcího věku. Je to rituál, který by měl být nedílnou součástí všech povinností, které vůči vašemu čtyřnohému příteli máte. Předejte tak problémům s dutinou ústní jako jsou záněty dásní, zápach až případné vypadávání zubů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?