CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Plazmocelulerni dermatitida u koček

Otázka 11.2.2019     Kočka

Dobrý den, můžete mi prosím říct, jak se léčí tato nemoc a jestli je reálné uplné vyléčení. Nebo po vymizení příznaků zůstáva v latentním stadiu. Děkuji za info, Jarka Jungová

Veterinář odpovídá Veterinární klinika Zodiacus 97 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, u tohoto onemocnění bych hlavně doporučovala kočičku otestovat na FIV, protože u "kočičího aids" se popisuje zvýšený výskyt plasmocelulární pododermatitis. K léčbě se používá antibiotikum doxycyklin, které má zároveň imunomodulační účinky, a to až 10 týdnů v kuse. Tato léčba má pomalý nástup, takže ze začátku je možné přidat prednisolon v relativně vysokých dávkách (pokud má kočička zdravé srdce a nemá náznak začínající cukrovky). V chronických stádiích se používá cyklosporin. Při postižení pouze 1 polštářku lze přistoupit i k chirurgii. Častá je i spontánní regrese i několik týdnů po dobrání doxycyklinu. Vzhledem k tomu, že není přesně známá příčina onemocnění a do velké míry záleží na imunitním systému dané kočky, není možné odpovědět na vaši poslední otázku.

Reakce od tazatele

Děkuji moc za odpověd. Pochopila jsem to správně, že léčba je dlouhodobá a vyléčení úplné záleží na imunitě kočičky. S pozdravem jungová

Reakce od veterináře

Dobrý den, v podstatě ano. Ale pokud nebude kočička FIV pozitivní, tak k vyléčení zpravidla dojde a léčba ji nebude nijak zvlášť omezovat. Jen je třeba doxycyklin pořádně zajíst nebo dát kočce napít stříkačkou aspoň 6 ml tekutiny, aby nedošlo k podráždění jícnu. Některé kočky pozitivně reagují na léčbu už po 4 týdnech.

Další zajímavý obsah

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Očkování koček: základní doporučitelná a volitelná očkování

Málokterý domácí mazlíček má v rámci druhu tak rozdílné podmínky života jako kočka. Kočka žijící striktně v malém bytě má pochopitelně také naprosto jiný potenciální kontakt s infekcemi než kočka volně pobíhající po celé vesnici a lovící si venku potravu. Nejen to je zapotřebí vzít v úvahu při zvažování vhodného očkování. Přinášíme doporučení ohledně vakcinace koček podle nejnovějších poznatků Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Když kočka zvrací a má zažívací potíže, může to mít hned několik příčin

Onemocnění trávícího traktu koček je pro jejich majitele, hned po nemocech ledvin, druhou nejčastější příčinou vyhledání pomoci veterinárního lékaře. Mnoho zdravých koček, bez příznaků apatie či sníženého apetitu může ojediněle zvracet. Nejčastěji se jedná se o krátkodobé dietetické chyby nebo problémy s vylučováním trichobezoárů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?