CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Plazmocelulerni dermatitida u koček

Otázka 11.2.2019     Kočka

Dobrý den, můžete mi prosím říct, jak se léčí tato nemoc a jestli je reálné uplné vyléčení. Nebo po vymizení příznaků zůstáva v latentním stadiu. Děkuji za info, Jarka Jungová

Veterinář odpovídá Veterinární klinika Zodiacus 97 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, u tohoto onemocnění bych hlavně doporučovala kočičku otestovat na FIV, protože u "kočičího aids" se popisuje zvýšený výskyt plasmocelulární pododermatitis. K léčbě se používá antibiotikum doxycyklin, které má zároveň imunomodulační účinky, a to až 10 týdnů v kuse. Tato léčba má pomalý nástup, takže ze začátku je možné přidat prednisolon v relativně vysokých dávkách (pokud má kočička zdravé srdce a nemá náznak začínající cukrovky). V chronických stádiích se používá cyklosporin. Při postižení pouze 1 polštářku lze přistoupit i k chirurgii. Častá je i spontánní regrese i několik týdnů po dobrání doxycyklinu. Vzhledem k tomu, že není přesně známá příčina onemocnění a do velké míry záleží na imunitním systému dané kočky, není možné odpovědět na vaši poslední otázku.

Reakce od tazatele

Děkuji moc za odpověd. Pochopila jsem to správně, že léčba je dlouhodobá a vyléčení úplné záleží na imunitě kočičky. S pozdravem jungová

Reakce od veterináře

Dobrý den, v podstatě ano. Ale pokud nebude kočička FIV pozitivní, tak k vyléčení zpravidla dojde a léčba ji nebude nijak zvlášť omezovat. Jen je třeba doxycyklin pořádně zajíst nebo dát kočce napít stříkačkou aspoň 6 ml tekutiny, aby nedošlo k podráždění jícnu. Některé kočky pozitivně reagují na léčbu už po 4 týdnech.

Další zajímavý obsah

Škrábe vaše kočka po nábytku? Zde je 9 tipů, jak ji to odnaučit

Vaše sladká kočička dokáže být pěkná šelma. Škrábání je jedním ze základních kočičích instinktů. Ve volné přírodě si tak mimo jiné označují svá teritoria a odstraňují odumřelé buňky z drápů. Proti škrábání je potřeba včas zasáhnout. Pokud se vám nepodaří odnaučit ji to na sto procent, jistě tento zlozvyk dokážete výrazně zmírnit trpělivým a láskyplným přístupem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak správně vybrat granule pro kočku i pro psa? Čťete složení, nenechte se strhnout reklamou

Suchá krmiva (granule) představují v dnešní době nejčastěji používaný způsob krmení. Jejich nespornou výhodou je dobrá skladovatelnost, jednoduchá manipulace a dávkování. Suchá krmiva mají ale i řadu nevýhod, jako je neznámé přesné surovinové složení, často sporná kvalita surovin či použití chemických látek, pro zvíře pak znamenají také nižší chutnost a menší stimulaci činnosti trávicího traktu. Na co se tedy při výběru granulí zaměřit?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?