VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Zakrslý králíček

Otázka 25.5.2022     Drobní savci

Dobrý večer. Asi před půl rokem měl náš králíček hroznou rýmu, povedlo se nám ho vyléčit pomoci antibiotik. Před 2 týdny se mu udělal velký abses na tváři. Veterinář mu abses propichl, vymackal a dal mu 2 injekce. Řekl mi, ať tu tvář každé 3 dny zmacknu, aby mu hnis vytekl a nechám to být, hlavně ať na to nic nemazu,ze se to brzy ztratí samo. Dnes jsem mu abses znovu zmackla a králíček během asi 20 minut umřel. Skoro ty 2 týdny nepil a ani nejedl. Teď si lámu hlavu, jaktoze tak rychle umřel, jestli za to nemůžu ja, jak jsem mu to zmackla???????Nebo, co bylo mohlo být příčinou? Děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Karolína Štoselová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, vaši ztráty je mi líto. Nicméně se správně faciální absces u králika ani nepropíchává, ani nemačká. Tohle jste ale vědět nemohla, takže to není vaše chyba. Je to otázka toho, že je to absces od zubu. Pan doktor se mu dival na zuby v inhalační narkoze a intraorální rentgen? To, že nejedl králík téměř 2 týdny, je až k neuvěření, protože mu stačí nežrat 3 dny a umře. Má jiný, velmi rychlý metabolismus. Bohužel, tohle se mělo řešit na odborném pracovišti. Takže příčina jsou pravděpodobně špatné, přerostlé zuby a špatný přístup k faciálnímu abscesu - bez ošetření zubů a správně ošetřeného abscesu, bez antibiotik, bez analgezie, bez dalších léků podporující žraní a peristaltiku střev, bez dokrmování, když sám nežral apod.

Reakce od tazatele

Moc děkuji za odpověď. Kralickovi rentgen a žádné jiné vyšetření neudělal, že prý se to stává často, že to jen propichne, dá 2 injekce a ať to nechám být, jen každé 3 dny zmacknu. Měla jsem navštívit jiného veterináře, teď mě to štve, ale s každým jiným zvířátkem mi vždycky pomohl, i psa nám zachránil. ☹️

Další zajímavý obsah

Králík jako nový člen domácnosti: s čím je potřeba počítat?

Pořídit si králíka jako domácího mazlíčka může mít hned několik výhod, je ale potřeba počítat i se starostmi. Králíci se dají dobře ochočit a dost možná je pro mnoho lidí lákavá i představa nenáročného chovu, nízká pořizovací cena a také relativně nízké náklady na chov. A v neposlední řadě bývá králíček velmi často jako roztomilý dárek pro děti. Co tedy od tohoto chlupáče očekávat?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?