VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Potkání rýma

Otázka 18.11.2023     Drobní savci

Dobrý den, pořídil jsem si dvě potkanice a jedna z nich má asi rymu a hodně často kýchá. Někdy při tom vydá i zvuk podobný kňučení. Je to nebezpečné? Dá se to léčit ?

Veterinář odpovídá MVDr. Karolína Štoselová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, jedná se pravděpodobně o onemocnění horních cest dýchacích, které jsou u potkanků často (nejčastější puvodne je mycoplazma), které způsobují chronické respirační onemocnění. Často jsou vyvolané stresem. Stačí teplotní, větší "randál" třeba na ulici, ... Pokud občas pčikne, tak bych zatím nastavila pouze symptomatickou léčbu. Pokud by začaly být apatický, špatně by se jim dýchalo, zhoršovalo / nelepšilo ani po 7 - 10 dnech pčikání.. navštívila bych veterinu (která se specializuje na drobné savce), kde by vám nasadili antibiotika. Symptomatická terapie: - podpora imunity: já mám ráda tento medový sirup (je tam totiž vše v jednom - www.fi-shop.cz/medovy-sirup-nachlazeni-ryma) - jen tak oliznutí, do napáječky, opatrně s pomocí inj stříkačky do tlamičky, na banán apod. = obě potkanice - nasivin kapky pro kojence na nos (maximálně 5 - 7 dní) / dezinfekční kapky "se střibrem" - na oči a nos - případně do napáječky - průduškový čaj pro děti (zchladlý) - hlídat pitný režim, příjem krmiva a případně opatrně dokrmovat - zabezpečit teplo (přidat deky, dát klec poblíž topení, petka s teplou vodou), místo bez průvanu, - udržovat klec v čistotě a zvolit bezprašnou podestýlku (asan, podložky, papírové kuchynske ubrousky) - klidový režim p.s. při rýmě se může objevovat barvivo porfirin, který vypadá jako krev

Další zajímavý obsah

Život morčete: chování, seznamování, režim

Morčata jsou přirozeně společenská a snadno si zvykají na nového kamaráda, také se skvěle hodí k dětem. Potřebují ale hodně kontaktu, režim a rozptýlení. Dejte si pozor na to, aby v kleci byl vždy jen jeden samec, dva samci pohromadě mohou soupeřit o teritorium a nakonec začnou bojovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Morčata a jejich nároky na vitamín C

Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si nedokáží sama vytvářet vitamín C (kyselinu askorbovou), jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat. Potřebují proto hodně ovoce, zeleniny nebo doplňkové krmivo, aby si nedostatek nahradila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?