VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Nemoc džungarského křečka

Otázka 4.8.2017     Drobní savci

Dobrý den Již rok a půl chováme džungarského křečka. Už od začátku byl takový drobnější, ale nebyl s ním žádný problém (normálně jedl i pil). Avšak když jsme minulý týden dojeli z dovolené byl v příšerném stavu (podotýkám, že druhý křeček byl úplně v pořádku). Křeček se asi o polovinu zmenšil a skoro vypelichal. Byli jsme s ním i u veterináře, který nám předepsal antibiotika a řekl, že je nejspíše dehydratovaný. Bohužel ani když mu dáváme léky nechce vůbec pít. Jídla si dá jen trošku (pouze slunečnicové semínka) nic jiného nechce. Taky má krvavé výkaly. Potřebovala bych radu. Má nějakou šanci na přežití? A je nějaký způsob jak ho donutit pít? Předem děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, podle vašeho popisu se bude jednat zřejmě o závažné onemocnění, které ovšem pomocí poradny nedokážu diagnostikovat, čili ani nemohu napsat, jakou šanci má na přežití. Víte, ony nemoci drobných savců, a zvláště pak křečků, se velmi těžko diagnostikují, protože většina ordinací nemá přístrojové vybavení na tak malé zvíře a už jen základní vyšetření krve je téměř nemožné. Ve stáří 1,5 roku se může jednat jak o minerální či vitamínový deficit, tak i nádorové onemocnění. Krvavé výkaly mohou být způsobené jak zánětem zažívacího traktu, tak i reakcí na antibiotika. Existují "iontové" nápoje a instantní kaše, které můžete nemocnému křečkovi podávat stříkačkou přímo do tlamičky. V tuto chvíli vám mohu jen držet palce, aby se jednalo pouze o banální zánět zažívacího traktu a křeček to v domácí péči zvládl. Hodně štěstí

Další zajímavý obsah

Život morčete: chování, seznamování, režim

Morčata jsou přirozeně společenská a snadno si zvykají na nového kamaráda, také se skvěle hodí k dětem. Potřebují ale hodně kontaktu, režim a rozptýlení. Dejte si pozor na to, aby v kleci byl vždy jen jeden samec, dva samci pohromadě mohou soupeřit o teritorium a nakonec začnou bojovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Morčata a jejich nároky na vitamín C

Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si nedokáží sama vytvářet vitamín C (kyselinu askorbovou), jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat. Potřebují proto hodně ovoce, zeleniny nebo doplňkové krmivo, aby si nedostatek nahradila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?