VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Morče

Otázka 21.6.2022     Drobní savci

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, i když je mi jasné, že diagnostika na dálku nebývá přesná, ale možná jste se s podobným případem již setkali. S naším morčátkem jsme před 4 lety absolvovali trhání spodního řezáku a morčátko se naučilo fungovat s jedním spodním řezákem bezproblémově. Letos se u něj objevil exophtalmus a bylo zjištěno, že byl způsoben problematickou stoličkou, bylo tam hodně hnisu a bylo nutné stoličku vytrhnout. Byl to velmi komplikovaný zákrok, kdy jsme poté chodili na pravidelné kontroly, zda se vše hojí, jak má, a také na broušení protilehlé stoličky. Ze začátku prognóza nebyla příliš optimistická, ale postupem času vše vypadalo dobře. Na další kontrolu jsme měli jít tento týden. Minulý týden v neděli ráno standardně vše snědl, všechno bylo v pořádku. Dopoledne jsem už pozorovala, že je naježený v domečku hlavičkou do kouta a dýchal hodně do bříška. Hned jsme jeli na veterinu. Paní doktorka mu změřila teplotu, ale zvýšenou ji neměl, dle paní doktorky se nejednalo o stav ohrožující život vzhledem k tomu, že předtím doma jedl, nijak nechrčel, nesípal. Ve zprávě od paní doktorky je uvedeno: dech: abdominální dýchání, sliznice růžové, lnn nezvětšené, zostřené vezikulární dýchání, srdeční ozvy pravidelné, bez přídatných šelestů, DB prohmatná, nebolestivá, hydratace v normě. Z důvodu možného podezření na bronchitidu dostal injekci na snížení otoku na plicích s tím, že pokud by se stav zhoršil, máme ještě ten den jet na pohotovost. Paní doktorka doporučila na druhý den udělat rentgen a odběry krve. Na druhý den jsem nás hned objednala. Po příjezdu domů se jeho stav nezhoršoval. Dala jsem mu preventivně rodicare instant. Vůně kaše ho zajímala, postavil se na klec a bylo vidět, že má chuť a zájem. Tak jsem ho nakrmila, pak snědl salát, trošku sena. V kleci jsem si pak všimla, že má menší bobečky než normálně, takové tenčí. Ještě v půl třetí ráno jsem ho kontrolovala a v půl šesté už nebyl mezi námi. Říkám si, co se mohlo stát a jestli jsem mohla udělat něco víc. Morčátku bylo téměř 5,5 roku. V letošním roce prošlo několika anesteziemi, přičemž na jednu nestandardně reagoval, že byl po probuzení doma malátný. Paní doktorka navrhla podávat Rodicare Senior na zlepšení krevního oběhu. Rodicare Senior jsem mu tedy poté denně podávala. Prosím o Váš názor, co se podle Vás mohlo stát. Děkuji, Tereza

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Mohlo se jednat o dlouhodobou imunodeficenci po prodelanych onemocnění a následně selhání organismu.Nemohla jste udělat více. S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

Odborník

Kokcidióza u králíků: základem proti onemocnění je hygiena

Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat v malochovech pro maso. Bílé králičí maso obsahuje v porovnání s ostatními domácími zvířaty nejméně cholesterolu. Také má větší podíl bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Je lehce stravitelné a vhodné pro dietní režim. Ovšem, v poslední době se stali králíci častěji domácími mazlíčky než producenti masa. V obou případech chov králíků má své úskalí a setkáváme se zde s různorodými chorobami.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?