CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Králík má bílé sople u nosu, hůř dýchá

Otázka 22.11.2018     Drobní savci

Dobrý den, byla jsem s kralikem sice u veterinarky, ale ta mi rekla, ze mi nepomuze, ze je to kralik, at ho proste zabiju nebo at s ním jedu někam, kde dělají pet. Králík není sice mazlík, ale je to chovný dospělý samec, takže zabíjet se mi ho nechce, pokud to není nezbytně nutné, ale bojím se nakažení chovu . problém - králík už od 13.9. hůř dýchá (dva dny předtím jsem ho koupila a o dva dny dříve byl na výstavě), občasně kýchne a mívá u nosu bílé neprůhledné "sople" packy osmrkané nemá, samozřejmě mu díky tomu i jemně "slzí" oči, jinak je v pohodě, žere, běhá. Měl by být očkovaný na pasteurrelozu. Teplotu nemá, plíce prý v pohodě (to je jediné, co mi vet řekla) , "sopl" na rozbor mi poslat odmítla a udělat nějakou prohlídku čumáku taky, rentgen prý nemá. Říkala mi, že to mohou být zuby (to by ale pravděpodobně už zemřel na hlad) a nebo něco zapíchlého v nose (to by zas podle mě už vyhnisalo). dostal antibiotika, ale ani potom se to nezlepšilo (i z toho soudím, že to není pateureloza)... Prosím, nevíte, čím by to mohlo být? Prašné prostředí ? (seno, sláma) hůř dýchá a občas bílá "kapka" u čumíku, když dám seno a slámu pryč, nedýchá hůř, pokud se nenamáhá (nelítá po kotci) ale "nudle" má občas u nosu i bez sena žere, pije, lítá po kotci... Nevíte co by to mohlo být, nebo co mám ještě vyzkoušet jako léčení, než ho nechám zabít ( mimo zubů, osiny v nose, pasteurelozy...) Rýma? Alergie na seno? (jedná se o hodně drahé a vzácnější plemeno, veterinu jsem zkusila a moc jsem u ní nepochodila, tak už ze zoufalství zkouším i Vás).Moc děkuji za případné nápady-na důvod a léčbu

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, bez řádného mikrobiologického vyšetření s citlivostí na ATB se nepohnete dál z místa. Je nutné navštívit pracoviště, kde udělají výtěr a ten následně zašlou do laboratoře. To, že je zvíře vakcinováno na pasterelózu, bohužel nic neřeší. Existuje více kmenů a ne všechny jsou ve vakcíně, kterou vyrábí Bioveta, obsaženy. Také je nutné dodržet vakcinační schéma. Má rada zní, navštivte jiného veterinárního lékaře, který se na hlodavce specializuje, případně má možnost zaslat vzorky na vyšetření. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Chovatel

Zápal pysku: nedostatek vitamínu C u morčat

Zápal pysku u morčat je z hlediska nemocí jedním z nejdiskutovanějších témat. V příjmu potravy hraje zcela zásadní roli. Ve většině případů morče normálně přijímá potravu a kromě strupů kolem pysku nemusíme jiné příznaky vůbec pozorovat. Mnoho chovatelů proto netuší, o jakou nemoc se jedná, je tedy nutné chování morčátek pravidelně sledovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Zoonóza: onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. Existuje jich více jak 200 druhů!

Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Odkud se vzalo morče: jeho původ a příbuzenstvo

Morče domácí patří do řádu hlodavců. V zoologickém systému tvoří specificky vymezenou a na druhy bohatou skupinu s názvem morčatovití. Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, do Evropy se dostala v 16. století, kde byla velmi vzácná. Pro chov se vybírali klidní jedinci, z nichž lidé vychovali první domácí zvířata.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?