VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Jak donutit králíka, aby čural jen do zachodu

Otázka 13.5.2022     Drobní savci

Dobrý den, máme od chovatele 8 měsíčního králíka (brali jsme si ho kolem 10. týdne věku). V kleci chodí od začátku spolehlivě na záchod, ale jak je puštěný, je to naprostá hrůza. Čurá i bobkuje uplně všude. Když už jsme mu daly druhý zachod ven, čural těsně vedle něj. V záchodě (i venkovním i v kleci) má seno, podestýlku, kapesníky po utření jsem i s králíkem vždy šupla do záchodu, ale stále nic. Jakoby to dělal schválně. Na vyšetření jsme byli a zdravotně je v pořádku, jedná se o samce, před 2 měsíci jsme byli na kastraci a už nevíme co s ním. Bez neustálého dohledu nemůže být puštěný, protože někde zaleze a vyčurá se tam (ve velkém množství, ne jako značkování). Ještě bych zmínila, že záchod má velký obdélníkový, a podestýlku pelety + to seno. Nevíme co dál, zkusili jsme snad uplně všechno, ani chovatel nám už nebyl schopný poradit a řekl, že asi jen prostě rád čurá mimo. To ale bohužel není únosné z pohledu dlouhodobého soužití. Všude máme koberce, takže si asi dokážete představit co to obníší. Pokud by jste měli nějakou radu co s ním, moc to oceníme. Už jsme z něj doma nešťastní, chvíli jsme i uvažovali jestli mu nenajít nový domov...Také nás napadlo zda by nepomohlo mít ještě jednoho králíka? Ale asi ne, už jsme bezradní.. Děkuji

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Nechte ho nějakou dobu v kleci, kde má i záchod a vůbec ho nepouštějte ven , třeba i několik dní. Potom ho zkuste na pár hodin pod dohledem pustit ven, a když to zase udělá mimo záchod, tak ho opět šoupněte do klece na pár dnů. S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

Jdeme vybírat hlodavce do zverimexu. Na co se máme zaměřit?

Před koupí zvířete zvažte finanční a časové možnosti, zvířátku se budete muset věnovat. Velmi často jsou tito malí chlupáči pořizováni především dětem. Je to výborný start pro dráhu chovatele, je ale zároveň dobré vzít v úvahu věk dítěte, zda je již schopné se o zvíře postarat. Buďte proto jako rodiče soudní. Většina drobných savců se navíc rychle rozmnožuje, a tak se z vašeho bytu může nedobrovolně stát chovatelská stanice.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Odkud se vzalo morče: jeho původ a příbuzenstvo

Morče domácí patří do řádu hlodavců. V zoologickém systému tvoří specificky vymezenou a na druhy bohatou skupinu s názvem morčatovití. Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, do Evropy se dostala v 16. století, kde byla velmi vzácná. Pro chov se vybírali klidní jedinci, z nichž lidé vychovali první domácí zvířata.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?