CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

Intenzivní línání zakrslého králíka

Otázka 11.2.2020     Drobní savci

Dobrý den, Mám roční králičí slečnu lvíčka, která poslední měsíc a půl líná. Týden zpátky její srst ztratila lesklost a línání se stupňuje. Také se začla častěji drbat, a kousat do nohou ( to však méně)Vždy ztrácela srst od hřbetu v ,,kruzích" a postupně. V červnu byla kastrovaná, bez problémů. Žije v bytě, na trávník se dostane jenom v létě a do styku se s jinými zvířaty nedostane. Má neustálý přísun vody z pítka a sena ze zverimexu. Hranule jsou míchané od chovatelky z chovné stanice, je na ně zvyklá a nechce jíst jiné. Dostává dvě polévkové lžíce granulí denně s lžičkou ovesných vloček. Skoro každý den dostává zeleninu, menší půlku mrkve, pár kousků ledového salátu. Ovoce jen zřídka, malý kousek hrušky nebo na prst kousek banánu či větší kousek jablka. Vše mejeme. Má záchudek s asanem, klec čistíme minimálně jednou za týden. V kleci má minerální kostku a větve z jabloně. Jako pamlsek dostává usušené borůvčí listí ze zahrady. Minulý únor byla očkovaná proti hemorhagickému onemoc. A myxomatóze. V letošním létě měla ,, všivenky", které se projevovaly línáním a lupy na uších. Byla na veterině přeléčena kapičkama mezi lopatky. Pak jestě jednou v září. Apatická se nám nezdá, běhá po bytě min. 2 hodiny denně. Chomáčky chlupů jí můžu vytahovat ze srsti naprosto bez problému nijak na to nereaguje. Možná více cítím při hlazení lopatky a páteř, ale jistá si nejsem. Ráda bych se ujistila jestli jde jen o extrémní línání nebo jde o něco vážného. Děkuju za odpověď a přeji hezký den.

Veterinář odpovídá Veterina PAPRSEK - MVDr. František Svozil PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Srst je jednou z “vizitek” zdraví zvířat a pokud není dlouhodobě v pořádku, je třeba pátrat po příčině, nejlépe spolu s veterinářem. je třeba zjistit příčinu a ty mohou být různé. Od vnějších parazitů přes vnitřní, či nějaké kožní nebo systémové onemocnění. Proto se někdy hledání diagnózy prodlužuje, neboť možností je hodně a je třeba postupovat vylučovací metodou. Hodně štěstí

Další zajímavý obsah

Králík jako nový člen domácnosti: s čím je potřeba počítat?

Pořídit si králíka jako domácího mazlíčka může mít hned několik výhod, je ale potřeba počítat i se starostmi. Králíci se dají dobře ochočit a dost možná je pro mnoho lidí lákavá i představa nenáročného chovu, nízká pořizovací cena a také relativně nízké náklady na chov. A v neposlední řadě bývá králíček velmi často jako roztomilý dárek pro děti. Co tedy od tohoto chlupáče očekávat?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Odkud se vzalo morče: jeho původ a příbuzenstvo

Morče domácí patří do řádu hlodavců. V zoologickém systému tvoří specificky vymezenou a na druhy bohatou skupinu s názvem morčatovití. Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, do Evropy se dostala v 16. století, kde byla velmi vzácná. Pro chov se vybírali klidní jedinci, z nichž lidé vychovali první domácí zvířata.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Morčata a jejich nároky na vitamín C

Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si nedokáží sama vytvářet vitamín C (kyselinu askorbovou), jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat. Potřebují proto hodně ovoce, zeleniny nebo doplňkové krmivo, aby si nedostatek nahradila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?