CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

2 křečci džungarští

Otázka 16.10.2017     Drobní savci

Dobrý den, mám doma už tak 2 měsíce 2 křečky džungarské, koupili jsme je ve zverimexu a jsou spolu už od mala, ale nejsem si zcela jistá, že to jsou sourozenci. Jsou to dvě holky. Tak jednou dvakrát denně se stává, že na sebe tak trochu prskají, ale není to obyčejné prskání ale takové hlasité zvuky něco mezi prskáním a kvičením, ale je to jen pár sekund. Máme dvoupatrovou klec, ale jen jeden domeček. Mám trochu strach, aby si neublížili, nikdy jsem na nich neviděla krev a myslím, že si vzájemně nijak neubližují, ale přesto mám strach, aby se jim něco nestalo. Křečky jsme koupili s tím, že je budeme mít v jedné kleci potom, co jsme si hodně četli o tom, že křečci dzungarstí jsou společenský a nevadí jim, když jsou spolu. Potom mám další otázku. Jeden z křečků je velmi aktivní, nebojí se, v klidu jí z ruky, ale ten druhý je velmi často v domečku neleze k nám a z ruky si jídlo vezme jen přes klec. může to být nějaká nemoc, nebo je to pouze povahou křečka? je možné, že se to zlepší časem? A do třetice všeho dobrého bych se chtěla zeptat, zda vadí, že křeček velmi často rychle okusuje klec, i když mají tu kostku na okousávání v kleci. Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď. Karolína Bútorová

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, temperament ani vzájemné sympatie u křečků, neovlivníte. Je třeba denně kontrolovat zdravotní stav a při jakémkoliv náznaku většího zranění, zvířata od sebe neprodleně oddělit. Ve většině případů se jedná o hru a větší agresivitu bych u samic neočekávala. Snížená aktivita bude také způsobena povahou křečka, ale trpělivým cvičením ji můžete prolomit. Okusování klece se považuje za křeččí zlozvyk. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Chovatel

Vzájemné vztahy, řeč a projevy morčat

Morčata jsou přirozeně společenská a zvyklá žít ve skupině. V některých příručkách se dočtete o tom, že jen jednomu morčátku se budete muset opravdu hodně věnovat, abyste mu vynahradili absenci kamaráda. Většina chovatelů proto zastává názor, mít aspoň dva jedince. Jak je to v případě, že vám jedno morče odešlo a přinesete si domů nové? A co znamenají jednotlivé zvuky, které morče vydává?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Zápal pysku: nedostatek vitamínu C u morčat

Zápal pysku u morčat je z hlediska nemocí jedním z nejdiskutovanějších témat. V příjmu potravy hraje zcela zásadní roli. Ve většině případů morče normálně přijímá potravu a kromě strupů kolem pysku nemusíme jiné příznaky vůbec pozorovat. Mnoho chovatelů proto netuší, o jakou nemoc se jedná, je tedy nutné chování morčátek pravidelně sledovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Morčata a jejich nároky na vitamín C

Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si nedokáží sama vytvářet vitamín C (kyselinu askorbovou), jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat. Potřebují proto hodně ovoce, zeleniny nebo doplňkové krmivo, aby si nedostatek nahradila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?