CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Krmení hada: když myš jako kořist zaútočí na predátora

21.1.2017    56 621 přečtení    80 hodnocení     10 komentáře

Hobby

Také patříte mezi chovatele, kteří krmí svého hada živými myškami? A už se vám stalo, že myš zaútočila a hada pokousala? Myši dokáží v rámci sebeobrany plaza nehezky poranit.

Kdy kořist útočí

Někteří plazi mají ve zvyku hrát si s živou potravou. A pokud je myš vitální, může se stát, že v rámci sebeobrany na hada zaútočí. Neošetřená rána může začít hnisat a způsobit hadovi další zdravotní potíže.

Jak zranění vypadá a kdy je had ohrožen

Myší kousnutí může být jen nepatrné, nebo take rozsáhlejší a krvácející, někteří chovatelé popisují případy, kdy myš sedí na hadovi a kouše ho. Více ohrožení jsou nemocní a slabí jedinci, kteří nemají energii a nejsou dost rychlí na to, aby se ubránili.

Co dělat při pokousání

  1. Pokud myš ještě žije, odstraňte ji z terária a podívejte se na rozsah zranění.
  2. Pokud je had pokousaný jen lehce, ránu vydesinfikujte například hypermanganem, septonexem nebo peroxidem vodíku a kontrolujte, zda se dobře hojí a nekrvácí.
  3. Pokud jsou rány větší a máte obavu z toho, aby nezačaly i hnisat, vezměte hada k veterináři, který ho důkladně ošetří a případně nasadí antibiotika.

Je také potřeba brát ohled na to, že kůže hada je poraněná, a tak pro něj nemusí být úplně příjemné a bezpečné pozřít větší myš. V období rekonvalescence ho proto krmte jen drobnými živočichy.  

Jak se vyvarovat pokousání

Stoprocentní jistotu asi nemáte nikdy, můžete ale zkusit předejít agresivnímu napadení několika kroky:

  1. Krmte hada nakrmenou a napojenou potravou,
  2. pokud o ni nejeví zájem, odeberte ji z terária (nejdéle po půl hodině),
  3. hlodavce nikdy nenechávejte v teráriu přes noc.

Další možnost je krmit hada mrtvou či rozmrazenou potravou, tam je skutečně jistota, že se mu nic nestane.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 57% (hlasů: 80)

Témata

Autor článku

21.1.2017

Zdroje

petmd.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

ferda

22.1.2017 19:00

Já bych zase s radostí zavřel některé zdejší přispěvatele do školy na hodiny českého jazyka bez možnosti podmínečného propuštěnítak, aby na ně mohl zaútočit učitel. Možná, že by se mnoha lidem při četbě fóra ulevilo...

Mirek

21.1.2017 19:15

Některé příspěvky v diskuzy nechápu. Někdo tady píše že je špatně dávat hadovi do terária živou myš, která nemá možnost úniku. No bohužel když si někdo pořídí hada tak na mrkev ho fakt nenaučí. A dávat mu mrtvou myš to je potlačování jeho přirozenosti predátora. Bohužel se občas stane, že se myš brání a kousne. Je to ale opravdu přirozená reakce. Když už se to stane tak jak píše autorka chce to sledovat a případně rány potřít hypermanganem.

Ondřej Švejnoha

21.1.2017 14:33

Pokud o zvíře dobře pečujete má alejspon minimální výběh tak si myslím že přece není nic špatného na takovém chovu - př - křeček kterého chovám

oldjerry

21.1.2017 13:57

Mně se zdá nehumánní mít zvíře zavřené v paneláku, pokud nemá výběh. Tím spíše se mi vůbec nelíbí chovat zvířata v omezeném prostoru - kleci, teráriu s výjimkou zoologických zahrad všech typů, která slouží k rozvoji vědomostí lidí. Na druhou stranu připouštím chov zvířat, která je už nemyslitelné nechat žít ve volné přírodě, kde by už neměla třeba adekvátní potravu, nebo pro otázku predátorů a podobné. Je lepší být v teráriu, než vůbec nebýt... těžko se v tom bude hledat rovnováha důvodů...

Jarek

21.1.2017 13:55

Nejen, že mu dělá problém ulovit myš, co nemůže utéct. On se jí dokonce ani nedokáže ubránit :O

Ondřej Švejnoha

21.1.2017 13:03

Mimochodem se mi zdá hloupé že jsme hada zdomestikovaly natolik že mu dělá problém ulovit myš která nemůže utéct

Ondřej Švejnoha

21.1.2017 12:58

Pochopím pokud je myš nebo jiný hlodavec hadem chycen ve volné přírodě - ale podávat ji mu bezbrannou bez možnosti ůniku - to je lidská rozežranost - měly by jsme tyto lidi podrobit zkoušce - například je zavřít do klece se škrtičem - to by se do role hlodavce slušně vcítily a možná by prozřely. Mě se hlodavci také líbí a živá kořist je pro mne nehumální.

Roman

21.1.2017 12:42

To je pekny predator kdyz ho musite chranit pred koristi, kde je potom potravinova pyramida ??? Nedavno jsem musel od sousedniho stolu v hospode poslouchat jak musi majitelka hada jeho potravu "potkana" otriskat o okraj terarka aby mu chudackovi neublizil. Mam hlodavce rad jsou to chytra zvirata a doufam ze az tady nebudem,hlodavci tady prezijou cokoliv. Chovatele hadu nepochopim, had je chladne zvire bez ochoty se neco ucit ani mi Vas rad.

Jarek

21.1.2017 12:29

To je přece přirozené, že se kořist brání podle svých možností. Kdyby lidé jedli to, co si sami uloví, tak by jich tolik zaručeně nebylo. Když tak nad tím přemýšlím, tak já kdybych viděl souboj hada s myší tak raději pomůžu té myši než hadovi. Se divím, že tu není napsáno, že se má nejdřív myš přišlápnout, nebo jinak zmrzačit, aby náhodou chudáčkovi hadovi nezkřivila pří polykání šupinku. Není to náhodou nějaká úchylka? Myslím sledovat hada jak požírá bezmocnou oběť a mít radost jak ji dneska hezky do sebe zaživa nasoukal a ani se mu přitom nic nestalo.

Xyyxx

21.1.2017 12:04

Prý "had ohrožen". Osud té myši bereš do vlastních rukou. To, že myš hada kousne, je to nejmenší, co může udělat. To je jak kdyby tě někdo znásilňoval a pak si stěžoval, žes ho poškrábala.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Vzájemné vztahy, řeč a projevy morčat

Morčata jsou přirozeně společenská a zvyklá žít ve skupině. V některých příručkách se dočtete o tom, že jen jednomu morčátku se budete muset opravdu hodně věnovat, abyste mu vynahradili absenci kamaráda. Většina chovatelů proto zastává názor, mít aspoň dva jedince. Jak je to v případě, že vám jedno morče odešlo a přinesete si domů nové? A co znamenají jednotlivé zvuky, které morče vydává?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?