CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Jak ochránit psa a kočku před hlukem z ohňostroje a petard? Pomůže jim vaše blízkost i různé varianty terapie

12.12.2017    6 505 přečtení    16 hodnocení

Odborník

Pomalu ale jistě přichází oslavy začátku roku 2018. Pro spoustu lidí důvod k radosti, pro spoustu zvířat, především psů a koček, důvod ke strachu a schovávání v koutě. Zkuste letos vašim mazlíčům pomoci překonat těch pár kritických hodin a připravte se na ně včas.

Jak poznám, že má pes či kočka problém s hlukem?

 • Třes a chvění – pokud není vašemu zvířeti chladno, nemá mokrou srst, je nejpravděpodobněji z nějakého důvodu stresován
 • Lpění na majiteli – nehne se od vás, prosebně hledí do očí
 • Nadměrné štěkání – bezdůvodně štěká, mňouká, nevidíte žádnou příčinu
 • Ukrývání se – hledá zákoutí, schovává se pod postel, do rohů místností
 • Snaha o útěk – stojí u dveří a zjevně chce jinam
 • Vyprazdňování v bytě – přestože je vyvenčen, najednou se vymočí, či vykálí
 • Neklidné chování a zrychlené dýchání – přebíhá z místa na místo, neposlouchá, neakceptuje povely
 • Odmítání jídla – při podání misky nezačne žrát

Pokud u vašeho mazlíčka pozorujete některé z těchto příznaků, je zřejmé, že s ním něco není v pořádku. Jedná se o typické projevy strachu a úzkosti. Často se s nimi setkáváme právě v období konce roku, kdy jsou oslavy většinou doprovázeny více, či méně velkolepými ohňostroji, a někdy pouze stačí mít v sousedství pár lidí, které baví pouštět si rachejtle jen tak.

Pro majitele zvířecích kamarádů nastává náročná noc, kdy místo oslav nově příchozího roku od rána myslíme na to, jak zajistíme klidný průběh dne a noci pro naše psy, kočky, papoušky a ostatní zvířata. Z minulých let a znalosti povah zvířat již většina z nás ví, jak reagují. Některá zvířata jsou klidnější, mají odolnější nervovou soustavu a příznaky strachu a úzkosti se téměř neprojeví, u jiných můžeme pozorovat většinu reakcí z výše uvedených. Musíme si uvědomit, že zvířata mají mnohem citlivější smyslové vnímání než lidé. Hlasité zvuky jsou pro ně více nepříjemné než pro nás. Jsou i případy, kdy se můžeme setkat s projevy agresivity.

Tipy, jak zvíře připravit na Silvestra a oslavy

Pokud vaši mazlíčci patří mezi ty citlivější, rozhodně je nenechávejte poslední noc v roce samotné doma. Připravte pelech tak, aby zůstal dobře přístupný, nechte tam oblíbenou hračku, je důležité ponechat možnost úniku do prostoru, kde se může cítit bezpečněji. Buďte na blízku, vaše fyzická přítomnost, uklidňující dotek a slovo jsou velmi důležité. Myslete na tyto situace mnohem dříve, než opravdu nastanou a zvykejte na ně vaše zvířecí kamarády.

 1. Berte psy do rušnějších lokalit nebo do blízkosti cvičišť pro psy. Využijte pro sebe dobu, kdy se služební psi na cvičácích učí tolerovat střelbu. Nejdříve se pohybujte ve vzdálenějších místech a postupně se přibližujte. Za každý pokrok psa chvalte a odměňujte.
 2. Je možné využít v domácím prostředí nahrávek bouřky a při jejich pouštění postupně zvyšovat hlasitost.

Pokud nejistota a strach přetrvávají, raději vyhledejte veterináře, který psa vyšetří a podle stupně závažnosti poruchy nabídne některou z variant terapie:

 • Homeopatika, přípravky na rostlinné bázi – na nejméně závažné poruchy chování
 • Feromony – jsou látky vylučované zvířaty jako chemické signály ke vzájemné komunikaci. Jsou druhově specifické, což znamená, že se jimi dorozumívají jedinci téhož druhu. Kočičí uklidňující feromony jsou vylučovány na tvářích koček a jsou signálem bezpečí. Psí feromony jsou vylučovány z okolí mléčné žlázy kojícími fenami a zprostředkovávají pevnou vazbu mezi mláďaty a matkou, zabezpečují pocit klidu a jistoty pro štěňata. Tyto feromony v syntetických kopiích těch přírodních jsou dostupné v prodeji ve  formě difuzéru, spreje, obojku, tablet, či spot onu. Je možné si vybrat ten nejvhodnější právě pro použití u vašeho zvířete.
 • Anxiolytika – látky snižující projevy úzkosti
 • Antidepresiva – dostupná většinou ve formě tablet, vyžadují dlouhodobější podávání před očekávaným spouštěčem stresového chování    
 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 84% (hlasů: 16)

Témata

Autor článku

12.12.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Lymeská borelióza u psů: pozor na kulhání, problémy s klouby a ledvinami

Lymeská nemoc je jedním z nejčastějších onemocnění přenosných klíšťaty. Symptomy se ale projevují jen u 5–10 % postižených psů. Nemoc ale napadá také kočky a hospodářská zvířata. Pokud se infekce rozvine v onemocnění, je nejčastějším příznakem kulhání a špatná chůze, způsobena zánětem kloubů. U psů se také může objevit ztráta chuti k jídlu a deprese. Vážnější komplikace mohou zahrnovat poškození ledvin a ojediněle onemocnění srdce nebo nervové soustavy.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky

Existují psi a kočky pohodáři a ti, kteří se lekají kdejakého šustnutí, stresují je cesty dopravními prostředky, na výletech zvrací, a že byste je nechali doma o samotě, si můžete nechat tak akorát zdát. Veškerý diskomfort, který vaše zvířátko prožívá a na který špatně reaguje, je pro něj stres. A koneckonců je to stres i pro vás jako pro majitele.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Život morčete: chování, seznamování, režim

Morčata jsou přirozeně společenská a snadno si zvykají na nového kamaráda, také se skvěle hodí k dětem. Potřebují ale hodně kontaktu, režim a rozptýlení. Dejte si pozor na to, aby v kleci byl vždy jen jeden samec, dva samci pohromadě mohou soupeřit o teritorium a nakonec začnou bojovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Zoonóza: onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. Existuje jich více jak 200 druhů!

Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?