VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Chameleon jemenský: příprava kladiště, kladení vajec, inkubace

17.11.2016   

Chovatel

Pokud samička chameleona zabřezla, přibližně po měsíci vám začne dávat najevo, že je připravená na kladení vajec.

První signál ke kladení vajec

Úspěšné oplodnění dává samička najevo agresivitou vůči samci (útoky a syčení). Gravidní samičky jsou jasně zelené se žlutými fleky. Jako úplně první signál připravenosti ke snůšce můžete zpozorovat, že si samička sleze z větví na dno terária a začne si hledat vhodné místo pro kladení vejec a začne hrabat nory. Jestliže ke kladení zatím nemá připraveny podmínky, musíme jí je okamžitě zajistit, aby nedošlo k zadržení snůšky a úhynu.

Kladení vajec v teráriu a mimo něj

Některé samičky kladou vejce bez problémů přímo v teráriu, některé nejsou nikdy s podmínkami spokojené. V mém chovu to je přesně padesát na padesát. Jedna samička klade v teráriu a druhá ne, i kdybych jí dala k dispozici půl metru hlíny. Je tedy nutné řici si o obou variantách:

  1. Samička naklade vejce v teráriu - nejdůležitější pro tento úkon je, aby na dně bylo opravdu velké množství substrátu. Já dávám do každého rohu (samičky si rády vybírají) alespoň 20 centimetrů terarijního substrátu, který před tím mírně navlčím vlažnou vodou a poté ho hodně umačkám, aby se na samičku při hrabání nezřítil. Poté vypnu žárovky, aby měla co největší klid, a nechám ji být.
  2. Samička naklade vejce mimo terárium – v tomto případě si připravím větší kýbl, který do 3/4 vyplním vlhkým terarijním substrátem a také ho pořádně stlačím. Samičku dám dovnitř a nahoru dám místo víka utěrku, aby byl v kýbli vzduch. Celkově tak navodím pocit, že je v noře a v klidu. Poté dám kýbl někam, aby samička nebyla ničím a nikým rušena. Dovnitř se nedívám dříve než druhý den, aby měla klid. Pokud druhý den samička stále hrabe, nijak s ní nemanipuluji a nechám ji v hrabání pokračovat. Vracím ji zpět do terária pouze, až když už má zahrabáno a v klidu sedí na povrchu hlíny. Nikdy ji nevytahuji dříve, protože samička má tendenci ještě nějakou dobu po zahrabání upravovat povrch hlíny tak, aby predátoři nepoznali, že se tam dělo něco neobvyklého.

 

Když samička tedy dohrabala a my jsme ji vrátili do terária, popřípadě samička, která hrabala v teráriu, sedí klidně na větvi, je nutné dát jí nejdříve napít, protože kladení vajec je pro ni velmi vyčerpávajíci. Vodu jí podáváme tak, jak je zvyklá, a můžeme přihodit několik cvrčků. Některá samička si dá hned, jiná i den či dva nejí.

Když jsme se postarali o samičku, můžeme se začít věnovat vejcím. Někdo nechává inkubovat rovnou v teráriu, já je kvůli kontrole vytahuju, protože se také může stát, že vejce sežere přeživší hmyz. Připravím si plastové krabičky a víčka propíchám jehlou, aby vejce měla vduch. Krabičky do poloviny naplním vlhkým vermikulitem, po navlhčení ho pořádně vyždímám, aby nebyl mokrý a nekapala z něj voda. Vermikulit seženete ve zverimexu.

Opatrně vyhrabu vejce z terária nebo z kýble, udělám do vermikulitu malé jamky přibližně 3 milimetry od sebe vzdálené, protože vejce se během inkubace zvětšují, a opatrně je do jamek pokládám. Poté ještě přihrnu vermikulit po stranách vajec, nahoře je nezakrývám.

Nakonec uzavřu krabičku propíchaným víčkem a uložím do vodního inkubátoru tak, aby krabička neležela vodorovně, ale na jedné straně jí podložím, aby byla nahnutá. Sražená voda tak nebude kapat na vejce, ale bude stékat na stranu. Pokud by voda na vejce kapala, mohla by začít plesnivět. Vejce kontroluji 1krát za týden. Inkubuji při teplotě 27–28 °C přibližně 6 měsíců.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 91% (hlasů: 24)

Témata

Autor článku

17.11.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pes nenasyta: 6 tipů, jak zvládnout psího Otesánka

Ačkoli dostávají pravidelně najíst, někteří psi jsou zkrátka neustále hladoví. Během dne vás pronásledují roztouženým pohledem a i když jste v kuchyni opravdu nešikovní, zdá se, že odpadlíků z linky není nikdy dost. Netvrdíme, že byste měli svého miláčka nechat hladovět, ale vyvážená a pravidelná strava v odpovídajícím množství je základem psího zdraví.

Odborník

6 alergenů v domácnosti, které mohou vyvolávat zvířecí alergii

Věděli jste, že váš domácí mazlíček může být alergický prakticky na cokoliv, od svého vlastního pelíšku až po jiná domácí zvířata? Bohužel obvykle dlouho trvá, než přijdete na to, co u vašeho psa či kočky způsobuje alergickou reakci – zvlášť když jsou na vině alergeny z domácího prostředí.

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

Odborník

Jak na domácí čištění uší vašeho pejska?

Psí uši mají samočisticí schopnost, nemusíte je tedy uzkostlivě střežit a čistit. Problém s nimi nastává tehdy, tvoří-li se zvířátku maz v uších až příliš. Pak je na místě zasáhnout, aby nedošlo k zánětu a jiným komplikacím.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?