VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

opakujúci sa absces pod okom

Otázka 30.3.2021     Pes

Dobrý deň, môjmu psovi (Shi-Tzu 13 rokov) sa opakovane vracal škaredý opuch tesne pod okom. Niekedy sa mu tam aj otvorila taká ranka a hnisala. Po antibiotikách sa to vždy na čas upokojilo, ale onedlho sa to vrátilo. Na veterinárnej klinike usúdili, že to bude zo zubu, objednali ho na RTG a extrakciu. Keď sme prišli na zákrok, vyšetril ho iný doktor a ten usúdil, že to zo zubu nebude, pretože som mu povedal, že keď sa mu ranka zavrela, hnis mu tiekol cez nos, a tiež preto, že sa mu nezdala tá poloha tesne pod okom. Dal mu kvapky Optive na suché oko a diamantové oči. Zuby mu ale aj tak čistili od zubného kameňa. Opuch sa o týždeň vrátil rovnako veľký a škaredý ako pred tým. Išli sme k inému veterinárovi, ten psíkovi spravil zákrok - rozrezal opuchnuté miesto, vyčistil kanálik, povedal, že mu pinzeta prešla s tej rany až do úst a že zuby sú v poriadku. Očistil mu to až na kosť, prepláchol a zašil. Nasadil antibiotiká Clindamycin, ktoré sa ale nikde nedali zohnať, lekárenská laborantka nám miesto nich dala Dalacin. Zámerne popisujem celý priebeh aj detaily, chcel by som len počuť názor ďalšieho odborníka, keďže zatiaľ každý veterinár stanovil iný dôvod a nasadil inú liečbu. Dnes je psík 4. deň po zákroku, správa sa normálne, apetít má celý čas. Trochu mi robí starosti, že mu spod stehov stále občas vyteká trochu hnisu zmiešaného s krvou. Veterinár nás varoval, že sa mu môže rana otvoriť a že by mu potom na to dal nejakú masť/granulát. Dáva vám to zmysel? Zdá sa vám takáto liečba primeraná? Prikladám fotku opuchu fotku z dneška, t.j. 4. deň po zákroku. Vopred vám veľmi ďakujem za odpoveď.

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Jen ten konec bych změnil. Ránu bych vyplachoval roztokem Akriflavinu /viz lékárna /. Pokud má drén mezi stehy , tak přímo do drénu 1xd. Jestli byla léčba přiměřená se ukáže během několika dní. S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

První pomoc

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?