VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Postižení andulky

Otázka 23.6.2019     Ptactvo

Dobrý den, stala se taková nepříjemná věc. Už pár let chováme ptactvo. Jsou to zebřičky, neofemy, agapornisy i andulky. Andulek momentálně máme nejvíce. Asi před půl rolem jsem koupil samičku andulky, která se záhy skamarádila se samečkem. Asi měsíc zpátky jsem si v budce všiml dvou malých andulek. Jedné andulce se výborně dařilo. Mamka mu poskytovala nepřetržitou péči, ale zdálo se mi, že toho druhého trochu rodiče zanedbávali. ... Když první andulka vyletěla z budky (ta nezanedbaná) hned se naučila létat a jíst. Ale ta druhá stále zůstala v budce. Zdála se mi divná, protože se nesnažila ani vstát na nohy a to už byla kompletně vybarvená. Pár dní jsem ji sledoval, ale nic se nedělo. Pár dní na to mamka snesla další vajíčka. Den na to jsem si všiml, že andulka měla rozčápnuté nohy neboli dělala "rozštěp". Nějak jsem to neřešil, protože jsem to nikdy neviděl. Tři dny poté andulka vyletěla z budky, ale pořád dělala rozštěp. V tu chvíli mi došlo, že to není normální. Dnes je andulka stále taková, ale přispůsobila se ostatním andulkám. Snaží se, ale na bidílko si nemůže vstoupnout, ale stále šplhá po mřížích na kleci. Je šťastný, ale i tak bych chtěl poradit čím to vůbec je a co bychom mohli dělat aby se mu nohy srovnaly nebo aby to bylo alespoň lepší... předem děkuji za radu a za čtení.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, "rozjeté nožičky" u andulek by se měly řešit co nejdříve, ideálně kolem 14. dne stáří a to svázáním do normální pozice elastickým obinadlem nebo náplastí (ale pozor na přílišné utáhnutí!) a častými (i co dva dny) převazy. Pokud by došlo v této chvíli již k trvalému poškození končetin, asi bych se tím moc netrápila, protože většina ptáků s tím funguje bez větších problémů, pomáhají si křídly. Co se týká prevence, je dobré používat dostatečně velkou podestýlku, případně používat podklady, které jsou větší než ptáče a zamezí velkém tlaku samicí na ptáče při zahřívání. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?