VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Ascites u kocoura

Otázka 10.12.2020     Kočka

Dobrý den, chtěl bych poprosit o druhý odborný názor. Máme 8letého útulkového kocoura, který byl celý život neurotický, v průběhu let prodělal jeden generalizovaný a několik fokalních epi záchvatů. Stresoval se téměř ze všeho. Navíc měl určité stereotypy, mimo které nebyl schopen fungovat. Mimo domov ( na zahrade) pak byval casto dezorientovaný a zmatený. Dále měl postupem času velmi mnoho lupů. Jeho dalším charakteristickým znamením byl tzv. orlí nos, skobička atypická pro kočičí nos. V minulosti při návštěvě veterináře měl vždy laboratoř v referenčním rozmezí, pan veterinář se pak přikláněl k tomu, že se spíše jedná o nějaký vrozený syndrom.( ještě dodám, že byl asi poloviční velikosti normálního vzrůstu kočky domácí.) Tolik k anamnéze. Posledních 14 dní začal kocour kálet před záchod, zkoušeli jsme měnit stravu, ale problém byl jinde, včera jsme si všimli, že má na břiše hmatný ascites a celkově je jinak vyhublý více, než dříve . (Stále pije a jí, moč i stolice odchází pravidelně) Dnes jsme byly na veterině, kde mu byl udělán Uz, zaměřena teplota (- v normě) a základní laboratorní panel, ze kterého pan veterinář usoudil, že se nejedná o bakteriální zánět, poškození ledvin, ani jater. S největší pravděpodobností se jedná o virové onemocnění - nejspíše FIV, který je ale schopen verifikovat nejdříve v úterý, kdy mu odchází vzorky do externí laboratoře. A v podstatě nám bylo řečeno, že vzhledem ke stavu mu zbývají cca 1-2 týdny, a že v tomto případě již neexistuje žádná kauzální terapie. Punkce byla zamítnuta, protože by se mu tekutina udělala ve velmi krátké době znovu. Byli jsme odesláni domů. Chtěl bych se tedy zeptat, zda v tuto chvíli opravdu nechat kocoura dožít doma v tomto stavu, nebo se pokusit alespoň o symptomatickou terapii? Diuretika, punkci, Plasmaexpandery?. Takto mám pocit, že ho dříve zahubí zvětšující se ascites, než samotný virus. O diskomfortu nemluvě. V příloze přikládám dnešní laboratoř. Velmi děkuji za odpoveď.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď způsobenou zatouláním dotazu v systému. Chápu, že ve Vašem případě je to velký nedostatek. Zajímá mě, jak se situace vyvíjela. U ascitu je nejzásadnější vyšetřit právě tu tekutinu. Ve výsledcích krve není žádná velká změna. Jako jedna z pravděpodobných variant je především FIP, diagnostikovatelná kombinací parametrů a vyšetřením tekutiny. Dle typu ascitu je také vhodné zvolit terapii, v mnoha případech pouze paliativní.

Reakce od tazatele

Dobrý den, děkuji za odpověď. Omlouvám se za nepřesnost - myslel jsem FIP. Kocoura jsme nakonec nechali punktovat na jiném pracovišti a výpotek nechali otestovat na FIP. Výsledek jsme se dozvěděli až post mortem, kdy byl virus potvrzen. Pokud tedy nevadí, přidám ještě jeden dotaz. Před čtyřmi měsíci jsme si k tomuto kocourovi pořídili druhého papírového kocoura z chovné stanice. V mezidobí proběhly průjmy u obou koček, původně jsem si myslel, že je to stravou a stresem, ale zpětně se mi jeví jako pravděpodobnější, že nový kocour byl již z chovné stanice kolonizován/ infikován enterální formou koronaviru, kterou přenesl na našeho neurotického kocoura, u kterého bohužel na základě anamnestického zatížení došlo rychle k mutaci na koronavirus způsobující FIP. Nyní tedy k mému dotazu - z dostupné literatury jsem se dozvěděl, že náš přeživší kocour bude již navždy přenašečem enterálního koronaviru a i u něj hrozí přesmyk do FIP. Má FIP vždy infaustní prognozu, nebo je taky možné, aby ji prodělal s "mírnými příznaky", nebo jakmile dojde k mutaci viru, je nákaza vždy letální? Bohužel to takto vypadá, že mu již nikdy nepořídíme kamaráda tak, abychom oba nevystavili riziku onemocnění a úmrtí. O testování druhého kocoura jsme také uvažovali, ale test z krve údajně nerozlišuje FIP/enterální koronavirus a aktuální/prodělané onemocnění v minulosti. Děkuji za odpověď.

Reakce od veterináře

Dobrý den, bohužel kocour skutečně může být přenašeč a není jednoduché to zjistit. Onemocnět nemusí vždy, pokud ale ano, letální nákaza je. Projevy mohou být pomalejší nebo mírnější, nicméně víceméně vše, co píšete, je pravda a druhého kocoura bych nyní raději nepořizovala. Přeji Vám hodně radosti alespoň s tím jedním.

Další zajímavý obsah

Odborník

Onemocnění psů a koček přenášená klíšťaty v Česku a zahraničí

První věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Očkování koček: základní doporučitelná a volitelná očkování

Málokterý domácí mazlíček má v rámci druhu tak rozdílné podmínky života jako kočka. Kočka žijící striktně v malém bytě má pochopitelně také naprosto jiný potenciální kontakt s infekcemi než kočka volně pobíhající po celé vesnici a lovící si venku potravu. Nejen to je zapotřebí vzít v úvahu při zvažování vhodného očkování. Přinášíme doporučení ohledně vakcinace koček podle nejnovějších poznatků Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Zoonózy útočí: 10 nepostradatelných hygienických návyků, když máte doma mazlíčka

Kdy jste naposledy vyměnili své kočce písek v toaletě a psovi pořádně umyli misku? Naše mazlíčky zbožňujeme, proto je také máme, jejich přítomnost s sebou ale přináší navíc bakterie a roztoče, a tedy i vyšší nároky na hygienu. A co teprve tehdy, když máte děti. Čistá domácnost je zdravá domácnost a o domovu se zvířátky to platí dvojnásob. Zoonózy totiž v nečistém prostředí číhají na každém kroku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?